Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas (Lezzet Atlası) dünyanın en iyi yoğurtlu yemeklerini listeledi. İlk 20'de 6 Türk lezzetinin bulunduğu listenin ilk sırasında Bodrum, Muğla bölgesine özgü olan 'Çökertme kebabı' yer aldı.   

TASTE ATLAS NEDİR?

Taste Atlas, otantik yemek tariflerini, yemek eleştirmeni incelemelerini ve popüler malzemeler ve yemekler hakkında araştırma makalelerini bir araya getiren bir kuruluştur. Dünyanın en iyi yoğurtlu yemekleri listesinde Türkiye’den ise 6 lezzete yer verdiler. 

Akdeniz'de sanatın uluslararası hali! 16'ıncı kez perde açtılar Akdeniz'de sanatın uluslararası hali! 16'ıncı kez perde açtılar

LİSTENİN BİRİNCİSİ ÇÖKERTME KEBABI OLDU 

Taste Atlas, düzenlemiş olduğu listeye göre dünyanın en iyi yoğurtlu yemeklerini listesinde ilk 20'de 6 Türk lezzeti yer aldı. Listenin başından Muğla’nın Bodrum ilçesine özgü ve damak çatlatan lezzetiyle ağızları sulandıran 'Çökertme kebabı' yer aldı.   

Dünyanın En Iyi Yoğurtlu Yemekleri 2

LİSTEDEKİ DİĞER LEZZETLER

Listede ikinci sırada Tandoori-Hindistan, üçüncü sırada Tzatziki-Yunanistan, dördüncü sırada Mantı- Türkiye, yedinci sırada Şiş tavuk-Türkiye, onüçüncü sırada Şambali- Türkiye, on dördüncü sırada Haydari- Türkiye, on dokuzuncu sırada yine Türkiye’den Cacık yer aldı. 

LİSTENİN DEVAMI 

ShIshbarak, Lübnan. Korma, Hindistan. Şiş tavuk, Türkiye. Chicken Tikka Masala, Hindistan. Fatteh, Lübnan. Burek sa sirom, Sırbistan. Shrikhand, Hindistan. Koldskal, Danimarka. Şambali, Türkiye. Haydari, Türkiye. Rogan josh, Hindistan. Tirokafteri, Yunanistan. Snezhanka salata, Bulgaristan. Banitsa, Bulgaristan. Cacık, Türkiye. Raita, Hindistan.

                             
                              
 

Kaynak: İHA