Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi üyeleri kamuda tasarruf tedbirlerine tepki gösterdi. Antalya Adliyesi önünde toplanan kamu emekçileri, yaptıkları basın açıklamasıyla tepkilerini hep bir ağızdan dillendirdi.

"KRİZİN FATURASI DAR GELİRLİLERE KALDI"

BES Antalya Şubesi yaptığı açıklamada, "İktidarları boyunca uyguladıkları ekonomi politikalarıyla sebebi oldukları ekonomik krizin faturasını; başta biz kamu emekçileri, kamu emeklileri ve toplumun dar gelirlilerine fatura etmek üzere bir kez daha kamuda tasarruf adı altında kırıntı halinde kalan kazanımlarımıza el koymak için bir program açıkladılar" ifadelerine yer verdi.  

"EMEKÇİLERİN KAZANILMIŞ HAKLARI GASBEDİLİYOR"

BES kamu tasarruf paketine ilişkin yapılan açıklamanın devamında şu başlıklar yer aldı: 

"İktidarların bizden topladıkları vergileri, har vurup harman savuranlar mali disiplinden bahsediyor. Hasta garantili şehir hastanelerine, geçiş garantili tünel, yol ve köprü ihalelerine kur farkı ödeyenler bugün kamu yatırım harcamalarının durdurulmasından bahsediyor. Üretim ekonomisinden uzak; kendine yeterliliği olan bir tarım ekonomisi inşa etmek yerine, saman dahil yapılan eleştirilere, "paramız var ki alıyoruz" diyerek her türlü tarımsal ürünü dışarıdan tedarik edenler, enflasyonu düşürmek için fiyat istikrarından bahsediyorlar. İktidarın açıkladığı sözde ekonomik tasarruf paketiyle; bir yandan emekçilerin kazanılmış hakları gasbedilmek istenirken öte yandan halkın nitelikli, parasız kamusal hizmet alma hakkının tasfiyesi planlanıyor."

Antalya Otogarı’nda hareketli saatler! Yetkililer ek seferler için düğmeye bastı Antalya Otogarı’nda hareketli saatler! Yetkililer ek seferler için düğmeye bastı

"SOSYAL GÜVENLİKTEN TASARRUF EDİLMEZ"

"Kamu hizmetlerinden tasarruf edilemez" diyen BES Antalya Üyeleri açıklamalarına şöyle devam etti:

"Kamunun yarattığı istihdam olanaklarını liyakatten uzak, mülakat adı altında yapılan sınavlarla emek hırsızlığına dönüştürerek sözde tasarruf programıyla kamu emekçilerinin kazanılmış haklarına göz dikiliyor. Eğer samimi iseniz mülakatı kaldırın liyakatı tesis edin, kamu kaynaklarını heba eden kamu yöneticilerinden kurtulun çok daha fazla kamu tasarrufunun sağlandığını göreceksiniz. Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez.  Uyguladığınız ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adı altında yaptırdığınız döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastanene; yolcu garantili hava limanı gibi  işler sonucunda zengin ettiklerinizden;  kur korumalı mevduat tasarrufu ile köşeyi dönenlerden  tasarruf yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil."

TÜM KAMU EMEKÇİLERİ VE EMEKLİLER ÇAĞRIDA BULUNDU

"Krizin bedelini uygulanan ekonomik politikalar sonucunda zengin edilenlerin ödemesi için, aşağıdaki taleplerimizle işyerlerinde ortak mücadeleyi örelim, kazanılmış haklarımızı birlikte savunalım" diyen BES ve emekliler, 

"Yoksulluk sınırın üzerinde insan onuruna yaraşacak bir ücret, 
Seyyanen verilen zam dahil bütün ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması,
3600 ek göstergenin bütün emekçilere verilmesi ve adil bir ek gösterge sistemi
Yüksek gelir grupları için servet vergisi getirilmesini, yoksulluk sınırındaki ücretlerden alınan gelir vergisi oranının %10 a indirilmesini, hane halkının kullandığı tüketim ve hizmetlerde dolaylı vergilerin sıfıra indirilmesi,
Mülakatın kaldırılması kamuda liyakatın tesis edilmesi
Grevli toplu iş sözleşmesini içeren gerçek bir sendika yasası için mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde taleplerini sıraladı.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ