Baharın gelmesiyle beraber Muğla Marmaris’te hasadı yapılan yeşil erik altın değerinde! Yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvelerinden olan erik tezgâhlara düştü. Kilogram fiyatının 350 lira ile 500 lira arasında değiştiğini belirten manavlar yabancılardan ziyade yerli vatandaşların eriğe talep gösterdiklerini belirtti.

KİLOGRAMI 500 LİRADAN SATILIYOR

Marmaris’in sıcak bölgelerinde Nisan ayında hasadı yapılmaya başlanan manav ve pazar tezgâhlarını süsleyen yeşil erik altın değerinde. Kilosu 500 liradan satılıyor. Erikle birlikte çileğin yoğun ilgi gördüğünü belirten manav sahibi Filiz Yüzügüldü “ Biz eriği almaya ve satmaya başlayalı iki gün oldu. Aslında bir süredir satışı var ancak fiyatları yüksek olması sebebiyle biz şu anda almaya ve satmaya karar verdik. Hemen Hemen aldığımız eriklerin çoğu satıldı. İki çeşit erik getirmiştik biri daha küçük biri daha büyük şekilde 350 ve 500 Türk lirası fiyatları” dedi.

YERLİLERİN İLGİSİ DAHA FAZLA

Altın değerindeki yeşil eriğe en çok ilginin yabancı turistler yerine yerli vatandaşlardan geldiğine dikkat çeken Yüzügüldü,”Yabancı turistlerden ziyade yerli çok alıyor ve genelde fiyatı çok fazla soran olmuyor. Tabii şu an eriğin bu fiyatı sezon boyu bu şekilde kalmayacak. Sezon içerisinde oldukça normal rakamlara gelecek. Hemen hemen her hafta fiyatlarında değişiklik oluyor. O yüzden net bir fiyat belirlemek olmaz ”diyerek eriklerin Marmaris’e en yakın mahalle olan Karacasöğütte’ki bahçelerden ve Aydın, Antalya gibi illerden geldiğini belirtti.

Kaynak: İHA