Birleşik Mağazalar A.Ş.'nin (BİM) gurme market markası File'nin bazı marketlerde nakit ödemeyi kaldırarak sadece kredi kartı ve banka kartlarıyla hizmet vereceği belirtildi. File Market uygulaması 8 Temmuz itibarıyla başlıyor. Peki File Market neden nakit ödemeyi kaldırıyor? İşte yanıtı...

NAKİT PARA KULLANIMI RAFA KALKIYOR

BİM bünyesinde yer alan bazı File marketlerde nakit ödeme yapılmayacağı duyuruldu. 08.07.2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bu mağazalarda nakit para yerine sadece kredi veya banka kartlarıyla ödeme yapılacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, bu kararın müşterilere daha pratik, hızlı ve hijyenik bir alışveriş deneyimi sunmak amacıyla alındığı vurgulandı.

HIZLI VE HİJYENİK ALIŞVERİŞ AMAÇLANIYOR

Market içerisinde müşterilere yönelik yapılan duyuruda, "Sevgili Müşterilerimiz, 08.07.2024 tarihinden itibaren bu mağazamızda yapılan alışverişlerde daha pratik, hızlı ve hijyenik bir alışveriş deneyimi yaşamanız amacıyla sadece kredi/banka kartı ile ödemeye geçilecektir" ifadeleri yer aldı. 

UYGULAMANIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ TAKİP EDİLECEK

BİM'in gurme zinciri File Market, bu pilot uygulamanın başarılı olması durumunda diğer şubelerinde de benzer değişiklikler yapmayı planlıyor. Sosyal medyada, File Market'in bu yeni politikasına dair çeşitli tepkiler yer alıyor. Bazı müşteriler değişikliği olumlu karşılarken farklı kesimler ise uygulamaya "kısıtlayıcı" olduğu gerekçesi ile eleştirel yaklaşıyor.

FİLE MARKET HAKKINDA

BİM, Şubat 2021 itibarıyla Türkiye'de perakendecilik sektöründe pazar payı en yüksek firmadır. Şirket, 2005 yılında halka açıldı ve bu tarihten bu yana Borsa İstanbul'da işlem görmektedir. 2012 yılında Yıldız Holding ile birlikte Aytaç markasını satın almıştır. Süpermarket alanında faaliyette bulunan ve daha fazla ürün çeşidi satışını gerçekleştiren yeni modelini ise FİLE markasıyla 2015 yılında hizmete sundu.

Muhabir: DUYGU TEKİN