Filistin ile Edebiyat Sanat söyleşisi düzenleyen Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) Antalyalıları avukat, şair ve aktivist Hanan Awwad ile bir araya getirecek. 

 FİLİSTİNLİ HANAN AWWAD ANTALYALILARLA BULUŞACAK

ANSAN edebiyat günlerine devam ediyor. ANSAN edebiyat buluşmalarında bu kez Filistin davasının aktif savunucusu, Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadınlar Birliği (WILPF) Filistin Şubesi’nin kurucu Başkanı ve Filistin PEN Başkanı olan Hanan Awwad'ı ağırlayacak.

FİLİSTİN İLE EDEBİYAT SANAT SÖYLEŞİSİ

ANSAN, Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi'nin destediği etkinlik 'Filistin ile Edebiyat Sanat' söyleşisi 24 Mayıs Cuma günü saat 15.00’te Karaalioğlu Parkı içinde bulunan Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yapılacak. Konuşmacı olarak Yaser Arafat’ın kültür danışmanlığını da yapan Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadınlar Birliği (WILPF) Filistin Şube Başkanı ve Filistin PEN Başkanı şair, avukat ve aktivist Hanan Awwad’ın yer alacak. Etkinliğin moderatörlüğünü ise şair ve yazar Tarık Günersel yapacak. 

HANAN AWWAD KİMDİR?

1951 yılında Kudüs'te doğan Hanan Awwad, 1974 yılında Birzeit Üniversitesi'nden Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1976'da Mısır'ın Kahire kentindeki El Ezher Üniversitesi'nden Edebiyat Eleştirisi diploması ve ardından 1977'de Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Arap Edebiyatı ve Beşeri Bilimler alanında yüksek lisans derecesi alan Hanan Awwad,  Oxford Üniversitesi'nde okudu. Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden ikinci yüksek lisans derecesini ve ardından doktora derecesini alan Awwad,  1980 ve 1982 yılları arasında McGill Üniversitesi'nde İslam Araştırmaları bölümünde öğretim asistanı olarak çalıştı. Daha sonra Ulusal İnsan Müzesi Ortadoğu Çalışmaları Bölümü'nde araştırmacı olarak çalıştı.

Batı Şeria'ya dönen Awwad, Beşeri Bilimler Bölüm Başkanı olmadan önce, 1982 ile 1986 yılları arasında Kudüs'teki Filistin Abu Dis Koleji'nde Kültürel Çalışmalar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Awwad, 1988 yılında Barış ve Özgürlük İçien Uluslar arası Kadınlar Birliği'nin Filistin Şubesini kurdu ve birliğin Orta Doğu danışmanı olarak görev yaptı. Awwad ayrıca 1998'den 2004'e kadar Yaser Arafat'ın kültür danışmanlığını yaptı. Awwad ayrıca Filistinli Yazarlar Birliği'ni, Filistin Gazeteciler Birliği'ni ve Uluslar arası Yazarlar Birliği’nin (PEN) Filistin bürosunun da kurucu başkanı olan Awwad, 2016 yılında Türkiye'yi gazetecileri hapishaneden serbest bırakmaya çağıran açık bir mektuba imza attı.

HANAN AWWAD ESERLERİ

Arapça yazan Awwad’ın kitapları arasında öne çıkanlar şunlar:  
Şiir: Kanımla yazıyorum (1983), Vaat Edilen Dönüş (1988), Tehlikeyi Seçtim (1988)
Düzyazı: İşgal Tefrikaları; Ghādah al-Sammān'ın Kurgusunda Arap Etkileri (1961–1975)
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN