Türkiye milli takımın yer alacağı 17’inci Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) yarın ev sahibi Almanya’nın İskoçya ile oynayacağı müsabaka ile başlayacak. Türkiye'nin de F Grubu'nda yer aldığı turnuvada, A Milli Futbol Takımı ilk maçını Gürcistan ile oynayacak. Şampiyonadaki tüm maçlar Türkiye'de TRT'de yayınlanacak.

EURO 2024 BAŞLIYOR

Yarın başlayacak turnuva, 31 gün sürecek. 24 milli takımın mücadele edeceği şampiyona, 14 Temmuz'daki final maçıyla sona erecek. EURO 2024, ev sahipliği yapacağı 51 karşılaşmayla sporseverleri adeta futbola doyuracak. EURO 2024'ün açılış maçı yarın Münih'te oynanacak. Turnuvanın ev sahibi Almanya, A Grubu müsabakasında (TSİ) 22.00'de İskoçya'yı ağırlayacak. Şampiyonadaki tüm maçlar, Türkiye'de TRT'de yayımlanacak.

16 TAKIM GRUPLARDAN ÇIKABİLECEK

Avrupa Şampiyonası'nda 24 takım, dörderli 6 grupta mücadele edecek. Grupları ilk iki sırada tamamlayan takımlar ve en iyi 4 grup üçüncüsü, adını son 16 turuna yazdıracak. Grup müsabakaları 26 Haziran Çarşamba gübü sona erecek. 29 Haziran'da başlayacak son 16 turundan itibaren turnuvada, tek maç eleme usulüne geçilecek. Turnuvada çeyrek final maçları 5 ve 6 Temmuz'da, yarı final karşılaşmaları ise 9 ve 10 Temmuz'da oynanacak. EURO 2024'ün şampiyonu, 14 Temmuz Pazar güne Berlin Olimpiyat Stadı'ndaki final maçında belli olacak.

TÜRKİYE, F GRUBU'NDA YER ALIYOR 

A Milli Futbol Takımı, F Grubu'nda Portekiz, Gürcistan ve Çekya ile mücadele edecek. Ay-yıldızlılar, şampiyonadaki ilk maçında Gürcistan ile 18 Haziran Salı günü Dortmund'da karşılaşacak. Milli takım, gruptaki ikinci müsabakasını 22 Haziran Cumartesi günü Portekiz ile Dortmund'da, üçüncü karşılaşmasını ise 26 Haziran Çarşamba günü Çekya ile Hamburg'da oynayacak.

EURO 2024 GRUPLARI 

EURO 2024 gruplarında mücadele edecek takımlar ve gruplar ise şöyle;

  • A Grubu: Almanya, İskoçya, Macaristan, İsviçre.

  • B Grubu: İspanya, Hırvatistan, İtalya, Arnavutluk.

  • C Grubu: Slovenya, Danimarka, Sırbistan, İngiltere.

  • D Grubu: Hollanda, Fransa, Polonya, Avusturya.

  • E Grubu: Ukrayna, Slovakya, Belçika, Romanya.

  • F Grubu: Portekiz, Çekya, Gürcistan, Türkiye.

Kaynak: HABER MERKEZİ