Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı olan Örencik köyü yakınlarındaki bir arkeolojik sit alanı olarak her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği önemli yerlerden birisidir. Göbeklitepe fiyatları 2024 yılında ilgili kurum tarafından açıklandı! Sizler için Göbeklitepe giriş ücreti 2024 bilgilerini aktarıyoruz…

Göbeklitepe giriş fiyatı; öğrenci, öğretmen ve diğer ziyaretçiler gibi farklı kategorilere göre belirlenmektedir. İlgili arkeolojik yapının tam olarak nerede olduğu, hikayesi ve daha birçok farklı konular da merak ediliyor. Sizlere tüm detaylarıyla kısa bir rehber hazırladık! İşte ayrıntılar…

Gobeklitepe Fiyatlari 5

Göbeklitepe Hakkında Kısa Bilgi

Göbeklitepe, dünya üzerinde keşfedilmiş, şu ana kadarki en eski yapıdır. Tarihi M.Ö 9600 – 9500 yılları civarına uzanan yapı, “Neolitik – Cilalı Taş Devri” dönemine aittir. Birçok kaynakta ise “tarihin sıfır noktası” tanımlaması yapılarak, insanların dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Göbekli Tepe, dünya üzerinde bilinen en eski megalitleri içeren taş sütunlarıyla ve bir dizi dairesel yapılarıyla ön plana çıkmaktadır.

İlk defa 1963 yılında keşfedilen yapı, o dönemden bugüne kadar yapılan çalışmalarla pek çok tarihi bilgiye ışık tutmuştur. Günümüzde ise bu bölgeyi ziyaret etmek için belirli bir ücretin ödenmesi gerekiyor. Göbeklitepe fiyatları ile ilgili olarak tüm detayları sizler için inceledik.

Göbeklitepe Fiyatları 2024: Giriş Ücreti Ne Kadar?

Göbekli Tepe fiyatları, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından her yıl güncellenerek belirlenmektedir.

Tarihin sıfır noktasını ziyaret etmek isteyen kişiler, 12 bin yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutan bu yapıda belirli bir ücret karşılığında bulunabiliyor. Her gün ziyarete açık olan bu bölgeye Müze Kart sahipleri ücretsiz bir şekilde giriş yapabiliyorlar.

Göbeklitepe fiyatları 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Göbeklitepe Bilet Fiyatları 2024 (Tam Bilet): 450 TL
 • Göbekli Tepe Bilet Fiyatları (Öğrenci): Ücretsiz
 • Göbeklitepe Giriş Ücreti (Öğretmen): Ücretsiz
 • Göbeklitepe Giriş Ücretleri (Müze Kart Sahibi Kişiler): Ücretsiz

Göbeklitepe bilet fiyatlarını daha detaylı bir şekilde inceleyelim…

Gobeklitepe Fiyatlari 3

1- Göbeklitepe Bilet Fiyatları

Göbeklitepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak Müze Kart uygulamasıyla ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Kart sahibi olmayan kişiler ise ilgili birimlerden bu kartı alarak bölgeye giriş yapabilmektedir. Müze Kart ise ücrete tabidir ve doğal olarak Göbeklitepe fiyatları da buna bağlı bir şekilde belirlenmektedir.

Göbeklitepe bilet fiyatı, son olarak 6 Ağustos 2023 tarihinde güncellendi ve 450 TL oldu. Şuan için bu fiyat geçerli olsa da önümüzdeki günlerde turizm sezonunun açılmasıyla birlikte zam gelmesi bekleniyor. Gelişmeleri sizler için takip ediyoruz ve fiyat değişikliği olması halinde bu sayfa üzerinden en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Göbeklitepe Müze Kart Geçerli Mi?

Göbeklitepe ücreti ne kadar sorusunu yanıtladıktan sonra Müze Kart uygulaması hakkında daha geniş bilgilere yer verelim. Müze Kart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu, Türkiye genelindeki müzeler için geçerli olacak bir uygulamadır. Müze Kart’a sahip kişiler, belirli müzeleri bu kart ile ücretsiz bir şekilde gezebilmektedir.

Göbeklitepe fiyatları 2024 bilgilerini aktarırken de açıkladığımız üzere Urfa’daki bu önemli tarihi yapıyı ziyaret edebilmeniz için Müze Kart gerekmektedir. Dolayısıyla Göbeklitepe müze kart geçerli mi sorusuna “geçerlidir” yanıtı verebiliriz.

Gobeklitepe Fiyatlari 2

Göbeklitepe Kimlere Ücretsiz?

Göbeklitepe fiyatlarını detaylı bir şekilde sizler için açıkladık. Ancak yönetim tarafından bazı kişilerin bu bölgeyi ziyaretinde ücret ödemeyeceği kararlaştırılmıştır. Bu nedenle Göbeklitepe kimlere ücretsiz şeklinde sıkça araştırma yapılıyor.

Göbeklitepe Örenyeri bölgesini aşağıdaki kişiler ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 18 yaş ve altındaki gençler, çocuklar; bu yaş grubunda olan öğrencilere refakatçi olan öğretmenler,
 • 65 yaş üstü T.C. vatandaşları,
 • Gaziler (refakatinde olan anne, eş, baba, çocuklar, şehit yakını kimlik kartına sahip kimseler dahil),
 • Bir refakatçisi ile beraber engelli vatandaşlar,
 • Zorunlu hizmette bulunan er ve erbaşlar,
 • ICOM, ICOMOS, UNESCO kartı sahipleri,
 • Yabancı ve yerli basın kartına sahip olanlar,
 • Seyahat acentesi sahipleri ve sorumlu müdürleri,
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı personelleri, refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları,
 • 8 yaş ve altında olan yabancı uyruklu çocuklar.

Gobeklitepe Fiyatlari 4

Göbeklitepe Tur Fiyatları 2024

Göbeklitepe fiyatları kadar bu bölgeye gezi düzenleyen tur firmalarının ücretlerini de incelemek önemlidir. Göbeklitepe giriş ücretinin dahil olduğu bu fiyatlar, genellikle seyahat acenteleri tarafından belirlenmektedir.

Göbeklitepe tur fiyatları 2024 yılında firmalara göre değişmekle birlikte ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 • Göbeklitepe bilet fiyatları dahil olmak üzere tur şirketlerinin bölgeye düzenleyecekleri turlar için belirlediği fiyatları genel olarak kişi başı 7.500 TL – 17.500 TL arasında değişmektedir.

Göbeklitepe Otel Fiyatları 2024

Göbeklitepe bölgesine düzenleyeceğiniz seyahatler için en önemli giderlerinizden birisi de konaklama maliyeti olacaktır. Bölgede birçok otel bulunduğundan dolayı fiyat aralıkları geniştir. Bu nedenle Göbeklitepe fiyatları haricinde otel fiyatlarına da detaylı olarak bakmanız gerekebilir.

Göbeklitepe otel fiyatları 2024 bilgileri şu şekildedir:

 • Göbeklitepe ve bölge civarındaki otellerin gecelik fiyatı ortalama olarak 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor.

Göbeklitepe Hikayesi

Göbeklitepe fiyatları 2024 bilgileri haricinde şimdi bu tarihi yapının enteresan hikayesinden bahsedelim. Göbeklitepe hikayesi, gerçekte milattan önceki devirlere kadar uzansa da 1963’de başlayan kazı çalışmaları sonucunda günümüze ulaşmaya başlamıştır. Göbeklitepe’nin Mısır piramitlerinden ortalama olarak 7500 yıl önce yapıldığı düşünüldüğünde, bu hikayenin ne kadar muazzam olduğunu hayal edebilirsiniz.

Burada bulunan yerleşik hayata dair simgeler, buğday kalıntıları (ilk), bu kalıntılar üzerindeki diğer sembol ve işaretler, dönem hakkında önemli bilgileri bizlere sunmaktadır. Göbeklitepe hikayesine yönelik olarak bu sembol ve işaretlere anlam verme yolunda önemli bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Ancak henüz ortada net bir bilgi olmadığından dolayı bu işaretlere anlam verebilmek mümkün değildir.

Gobeklitepe Fiyatlari 6

Göbeklitepe Ne Zaman Bulundu? Kaç Yıllık?

Göbeklitepe giriş ücretleri kadar merak edilen bir başka konuyu daha açıklığa kavuşturalım: Göbeklitepe ne zaman bulundu? İşte yanıtı…

Göbekli Tepe, arkeolojik bölge olarak ilk kez Türk ve Amerikan bilimadamlarının 1963 yılında yaptıkları bir yüzey araştırması sırasında bulunmuştur. Sonuçlar ise 1980 yılında Peter Benedict aracılığıyla paylaşılmıştır.

Göbeklitepe kaç yıllık sorusunun yanıtı ise son dönemde yapılan çalışmalar sonrasında netlik kazanmıştır. Tarihin sıfır noktası olarak tanımlanan bu yerleşim yerinin inşasının  M.Ö. 9600 ile 9500 yılları arasında bir tarihe tekabül ettiği bilinmektedir.

Göbeklitepe Nerede?

Neolitik – Cilalı Taş Devri dönemine ait, dünyanın bilinen en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe’nin tam olarak nerede olduğu da merak ediliyor.

Göbeklitepe nerede sorusunun tam yanıtı şu şekildedir:

 • Göbekli Tepe, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, Şanlıurfa il merkezinin 15 kilometre kuzeydoğusunda, merkeze bağlı Örencik Köyü yakınlarında ve bu bölgedeki dağlık alanın üzerinde yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Göbeklitepe fiyatları 2024 bilgileriyle ilgili olarak sıkça sorulan sorular ve yanıtları şöyledir:

Öğretmenliği bırakıp tavşan üretimine başladı Öğretmenliği bırakıp tavşan üretimine başladı

1- Göbeklitepe giriş ücreti 2024'te ne kadar?

Göbeklitepe giriş ücreti 2024 yılında 450 TL’dir.

2- Göbeklitepe ne zaman ücretsiz?

Göbeklitepe ve diğer müze gezi yerleri, her yıl Müze Günü’nde ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Ülkemizde 18 Mayıs tarihi, Müze Günü olarak kutlanmaktadır. 

Muhabir: Duygu Tekin