Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesinde 2030 yılında nesli tükenme tehlikesi olan eşeklere dikkat çekmek için sembolik bir düğün düzenlendi. Evlenen eşek çiftine takı merasiminde beş bir yerde gibi altın takılar takılırken, düğün bitimi çiftler traktöre bindirilerek balayına gönderildi.

KUMLACA ’DA DÜĞÜN TELAŞI

Sembolik düğün öncesi eşekler süsülendi. Sembolik nikâh memuru, şahitleri ve köy halkı huzurunda düğün gerçekleştirildi. Ardından eşeklere altın, nal, boncuk gibi takılar takıldı. Köy Muhtarı Halime Kaya beşi bir yerde altını taktı. 

YOLU KESEN VATANDAŞLARA ZARF VERİLDİ 

Köy halkı ise marul, salatalık, havuç ve ot gibi yiyecekler ikram etti. Ardından yeni evlenen eşek çiftler traktöre bindirilerek balayına gönderildi. Gelin almasında traktörün önüne geçerek yolu kesen vatandaşa zarf içinde para verildi.    

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA 

Ortaköy Mahalle Muhtarı Halime Kaya, “Bugün sembolik olarak bu hayvanlarımızın düğününü yapıyoruz. Bu hayvanlarımızın nesli tükenmesin. 2030 yılında tekrar eşeklerimizi hayatımızda görmek istiyorsak yaşatalım. Onları sevelim” dedi.  

“EŞEĞİ HİÇ GÖRMEYEN ÇOCUKLARIMIZ VAR”

Orta Köy sakini Süleyman Uslu ise eşeği hiç göremeyen çocuklar olduğunu söyledi. Uslu, “Günümüzde eşek sayısı azaldı. Eşeğin nesli tükenmemesi lazım. Yeni çocuklarımızın eşeğe değişik bir gözle bakıyor. Eşeği hiç görmeyen çocuklarımız var” dedi.  

Antalya Hava Durumu: 24 Mayıs Cuma günü ilçelerde detaylı hava durumu... Antalya Hava Durumu: 24 Mayıs Cuma günü ilçelerde detaylı hava durumu...

EŞEKLERİ EVLENDİRDİK

Ortaköy Sakini Emin Kahraman ise çocukluğundan beri eşeklere vefa borcu olduklarını söyleyerek eşekleri evlendirdiklerini belirtti. Kahraman, “Çocukluğumuzda eşeklerle yük çekerdik. Eşeklere vefa borcumuz var. Düğün yaptık. Eşekleri evlendirdik” dedi.  


                                    
 

Kaynak: İHA