Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert, Hatay'ın Altınözü ilçesinde düzenlenen Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali'nin açılış konuşmasında, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin yarattığı büyük acının etkisiyle bu yılki festivali daha dar kapsamda gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sert, “Çok can kaybımız, çok acımız oldu. Bu yüzden onları incitmeden dar kapsamlı etkinlik yapmayı planladık. Daha sonraki yıllarda daha kapsamlı bir festivalde buluşmayı diliyorum." şeklinde duygularını paylaştı.

7 MİLYON ZEYTİN AĞACIYLA ALTINÖZÜ

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ilçenin zengin zeytin varlığını vurgulayarak, Altınözü'nün 7 milyon zeytin ağacına sahip olduğunu belirtti. Başkan Sarı,

"Bizim bir sloganımız var. 'Altınöz'ünün zeytini altındır. Zeytinyağı ise altın suyudur.' Onun için bunun kıymetini inşallah hep beraber bileceğiz ve ilerleyen süreçlere hep beraber taşıyacağız."  diyerek, ilçenin zeytin ve zeytinyağını tümdünyaya tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti.

UMUT FİDANLARI DİKİLDİ

Festivalde, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 şehri anarak, her bir şehir için bir zeytin fidanı dikildi. Bu özel ve anlamlı etkinlikle, felaketin yaralarını sarmak ve umudu yeşertmek adına güçlü bir mesaj verildi.

Antalya'da elektrik kesintisi: 27 Şubat Salı günü kesinti uygulanacak ilçelerin tam listesi... Antalya'da elektrik kesintisi: 27 Şubat Salı günü kesinti uygulanacak ilçelerin tam listesi...

ZEYTİN HASADI VE "ALTIN SUYU" İKRAMI

Konuşmaların ardından, festivalde katılımcılara zeytin ve zeytinyağı ürünleri ikram edildi. Ayrıca, zeytin hasadı gerçekleştirilerek, katılımcılarla zeytinin ve zeytinyağının bereketi paylaşıldı.