Türkiye Bisiklet Federasyonunca Antalya’da düzenlenen yarışlarda erkeklerin arkasında pedal çeviren ve önündeki grubun kaza yapmasıyla yarış dışı kalan milli sporcu Neyran Elden yaşananlara isyan etti. Kadınların artık erkeklerin arkasından pedal çevirmek istemediğini ifade eden Milli sporcu Elden, “Kadınlar, erkeklerin arkasından bisiklet sürüyor, erkeklerin arkasından yarıştırılıyor. Kadınların yarıştaki performansları bile erkeklerin arkasındaki hızı şeklinde değerlendiriliyor. Tek isteğim, erkekler kadınların önünden çekilirler ve kadınlar özgür bir şekilde hayatın her alanında var olurlar” dedi.

KADINLAR VE ERKEKLER BERABER YARIŞTIRILDI

Geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen International Expo Criterium Antalya yarışı sırasında, yaşadığı kazayı anlatan Elden, “Bu bisiklet yarışında kadınlar ve erkekler beraber yarıştırıldı. Genç erkekler (19 yaş altı) en riskli süren gruptur. Biz de bu grupla beraber yarıştırıldık. Yarış sırasında önümüzden giden erkek sporcular bir anda kaza yaptı. Bende yüksek hızla giderken önümdeki kazadan kaçamadım ve onlara çarptım. Sonrasını hatırlamıyorum. Hastaneye kaldırılmışım. Tabiki kadınlar bir arada bisiklet sürerken de kazalar olabiliyor. Erkeklerin kendi aralarındaki yarışlarda da kaza olabiliyor. Antrenmanda da düşüp kaza yaşayabilirsiniz ama benim yarış sırasında ki kazamın sebebi, kadın ve erkeğin beraber yarıştırılmasıydı. 19 yaş altı genç erkek bisiklet yarışçıları en riskli süren gruptur. Bundan dolayı birçok kaza meydana geliyor. Benin yaşadığım kaza da bunlardan biriydi” bilgisini paylaştı.

FEDERASYON’DAN NET BİR DÖNÜŞ YOK

Kadın erkek sporcuların beraber yarıştırılmasıyla ilgili birçok kez Bisiklet Federasyonu’na ulaşmaya çalıştığını ancak bir dönüş alamadığını aktaran Elden, Federasyonun, ”Size hakem kalmıyor”, “Yolu bu kadar uzun süre kapatamayız” gibi türlü bahaneler ürettiğini söyledi. Antrenörlerin de kadınların, erkeklerin arkasından gidince daha hızlı olacağı düşüncesinde olduklarını, kadınlar yarışı yüksek hızda tamamlasın diye böyle bir karar aldıklarını söyleyen Elden, “Antrenörlere göre yarışta birinci olan kadın sporcunun hızı yüksek çıkıyor. Bu durum da antrenörler için bir başarı kriteri olarak görülüyor.” şeklinde konuştu.

KADIN SPORCULAR DESTEKLENMİYOR

Ülkede kadın sporcuların yeteri kadar desteklenmediğini dile getiren Elden, “Biz kadınlara, ‘Hadi bir tur da siz pedal çevirin’ gözüyle bakılıyor. ‘Aman bunlar işte çok yavaş, ne kadar sıkıcı’ deniliyor. Bu tarz sebeplerden dolayı kadın sporculara yeteri kadar destek sağlanmıyor. Bu durum sadece Türkiye’de de değil. Tüm dünyada böyle. Kız çocukları belli bir yaşa geldikten sonra özellikle üniversite bittikten sonra maddi kaygılardan dolayı bırakmak zorunda kalıyor. Maaşlı bir yerde sporculuk yapabilsin ki başarısına odaklansın. Ama maalesef böyle imkanlarımız yok. Kadın sporcular belli bir yaştan sonra antrenörlüğe kayıyor ya da “Ben millilik alayım. Milli sporcu bursuyla şu üniversiteye gideyim. Sonra spor salonlarında çalışırım” düşüncesi oluyor. Maalesef başka bir seçenekleri olmuyor.” dedi.

Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları  tamamlandı Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları tamamlandı

İNANIRSAK BİRÇOK ŞEY DEĞİŞİR

Bisiklet sporuyla ilgilenen kadınlara tavsiyelerde bulunan Elden: “ Bu sporun çok fazla boyutları var. İster hobi, isterlerse hafta sonu sürüşleri yapabilirler ya da bizim gibi yarışçı olabilirler. Ama benim tavsiyem, eğer kendilerini geliştirmek istiyorlarsa bırakmadan inançla devam etsinler. Maalesef çok az kadın bu sporu yapabiliyor. Ama inanırsak ve çok çaba gösterirsek illa ki bir şeyleri değiştirebiliriz. Aynı şekilde yarışçı gençlerimiz de hiçbir şeye kulak asmadan tamamen kendilerine odaklanıp bir adım ileriyi hedeflemeleri ve inanmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ERKEKLER KADINLARIN ÖNÜNDEN ÇEKİLSİN!

Kadınların sadece spor da değil hayatın tüm alanında var olmaya çalıştığını belirten Neyran Elden, “Bir dileğim var. Umarım, erkekler kadınların önünden çekilir, her anlamda. Sadece günlük hayatımızda önümüzde erkekleri görmüyoruz, maalesef tam anlamıyla bisiklette de önümüzde erkekleri görüyoruz. Kadınlar, erkeklerin arkasından bisiklet sürüyor. Kadınlar, erkeklerin arkasından yarıştırılıyor. Yarıştaki performansları bile erkeklerin arkasındaki hızı şeklinde değerlendiriliyor. Umarım bütün bunlar son bulur ve erkekler kadınların önünden çekilirler. Kadınlar özgür bir şekilde hem toplumsal hayatta var olarak, hem de spor hayatında da müsabakalarını yapıp antrenmanlarını kendi segmentinde, kendi koşulları altında yapabilirler” dedi.

Elden, Türkiye’de bisiklet sporunun, erkek sporu olarak görülmesi yönündeki algıyla ilgili ise, “Daha çok yarışarak ve mücadele ederek bu algıyı kırabiliriz. Kadınlar olarak sesimizi çıkarmalı, yarışlarda daha fazla var olmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

NEYRAN ELDEN KİMDİR?

Gazeteci ve bisiklet sporcusu olan Neyran Elden, Türkiye’de birçok yerli ve yabancı medya kuruluşunda çalıştı. Şimdi ise freelancer olarak uluslararası medya kuruluşlarıyla çalışıyor. Yaklaşık 2 yıldır da bisiklet sporuyla ilgilenen Elden, milli takıma seçilerek uluslararası düzeyde Türkiye'yi temsil ediyor. Şu an hem gazetecilik hem de sporcu olarak çalışmalarını yürütüyor.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN