Kemer Belediyesi'nin lavanta tanıtım ekinlikleri kapsamında Gedelme Yaylası'nda oluşturduğu lavanta bahçesinde hasat başladı. Belediye araçlarıyla lavanta bahçesine götürülen vatandaşlar bol bol fotoğraf çekti.

KEMER BELEDİYESİ'NDEN TANITIM ETKİNLİĞİ

Turizmi çeşitlendirmek amacıyla 700 rakımlı Gedelme Yaylası'nda Kemer Belediyesi'ne ait 2 bin 650 metrekarelik araziye kurulan salıncak, oturma alanları, dilek ağacı, eşek maketi, fotoğraf çekim çerçeveleri ve tahterevalli tanıtım etkinlikleri öncesinde süslendi.

LAVANTA HASADI BAŞLADI 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma sonrasında tarıma elverişli hale getirilen Kemer Belediyesi'ne ait araziye dikilen lavantaların hasadına başlandı. Lavanta hasadına ücretsiz katılan vatandaşlar, mor renklerle bezenen lavanta bahçesinde ve fotoğraf çekim alanlarında fotoğraf çektirdi.

2 BİN YILLIK ÇINAR AĞACI

Turizmi çeşitlendirmek amacıyla lavanta tanıtım etkinlikleri düzenleyen Kemer Belediyesi, etkinlikler kapsamında vatandaşların tarihi Gedelme Kalesi, Gedelme Mağarası ve 2 bin yıllık çınar ağacını ziyaret etmesine de olanak sağlıyor. Kemer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Gencay Kayrak, ilk lavanta ekiminin 2022 yılının nisan ayında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla yapıldığını hatırlatarak, bu yıl 2 bin 700 lavanta fidanı diktiklerini söyledi.

ARTIK LAVANTA GÖRMEK İÇİN ISPARTA VE BURDUR'A GİTMEYE GEREK YOK 

Geçen sene ilk lavanta hasadını yaptıklarına işaret eden Kayrak, “Şu anda lavantalarımız olgunlaşmış halde ve kesime geldi. Vatandaşlarımız da bugün ilk hasat için lavanta bahçemize geldi. Lavanta bahçemizde fotoğraf çekme alanları oluşturduk. Vatandaşlarımızın lavanta görmek için Isparta ve Burdur'a gitmelerine gerek kalmadı. İstedikleri zaman buraya gelip güzel vakit geçirebilirler" dedi.

ÜCRETSİZ LAVANTA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ 

Rukiye Koç Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Serkan Can, “Kemer Belediyesi'nin ücretsiz yaptığı lavanta etkinliğine katılmaktan dolayı mutluyum. Çok güzel bir etkinlik. Emeklerinden dolayı Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve belediye personeline teşekkür ediyorum" diye konuştu. Tülinay Kayretli de “Lavanta bahçesini gezmeye geldik. Burası çok güzel. Çok beğendim. Doğa harikası bir yer. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

SALI VE PERŞEMBE GÜNÜ ÜCRETSİZ 

Ezgi Beşe de Kemer'e lavanta bahçesi kazandırdığı için Belediye Başkanı Necati Topaloğlu'na teşekkür ettiğini belirterek, “Hem Kemerlilerin hem de turistlerin harika vakit geçirebileceği bir yer olmuş. Turizm anlamında da burası çok güzel bir yer" dedi. Tanıtım etkinliklerine katılmak isteyen vatandaşların salı ve perşembe günleri belediye önünden ücretsiz lavanta bahçesine gidebileceği belirtildi.

Kaynak: DHA