Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Kültür Sanat-Sen Genel Merkezi tarafından tasarruf tedbirleri gerekçesiyle işten çıkarılan Kültür Sanat-Sen Antalya Şube çalışanı Fidan Dağ ile dayanışma eylemi yaptı. Sendikaya 13 yıl boyunca emek veren, aynı zamanda kanser tedavisi gören Fidan Dağ'ın işe geri alınması talebiyle, Attalos Heykeli önünde yapılan eylemde Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hasibe Akpınar yaptı.

"TASARRUF ADI ALTINDA İŞTEN ÇIKARMA"

Yapılan basın açıklamasından "utanç" duyduklarını belirterek sözlerine başlayan Başkanı Hasibe Akpınar, "KESK’e bağlı Kültür Sanat Sen Genel Merkezi yani, bir sendika, üstelik sol-sosyalist-komünist- yurtsever kamu emekçilerinin üye olduğu bir sendika işçisini  isten çıkardığı için emek örgütü olduğunu bu konudaki görev ve sorumluluklarını hatırlatmak üzüntü verici! Kültür Sanat Sen Genel Merkezi, tasarruf adı altında arkadaşımız Fidan Dağ'ı işten çıkardı. Ayrıntıları arkadaşımız Fidan Dağ’ın üyesi olduğu sendika açıkladı. Biz de aynı açıklamada bulunarak kamuoyunu tekrar bilgilendirip Fidan Dağ'a destek olmak için buradan Kültür Sanat Sen Genel Merkezi Yönetim Kuruluna sesleniyoruz" dedi.

"SENDİKA BU YANLIŞTAN GERİ DÖNECEKTİR"

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin tasarruf paketi vergilerle beraber yoksullara, emekçiye yıkılmak istendiğini belirten Akpınar, "Bir emek örgütü de tasarrufu, bir emekçi üzerinden onun işine son vererek yapmaktadır. Bu kabul edilemez; ama şuna da inanıyoruz ki her koşulda emekten ve emekçiden yana olan bir konfederasyona bağlı olan sendika bu yanlıştan geri dönecektir. Fidan Dağ, 31 Mayıs 2024 tarihinde, 9 haftalık bir süre tanınan ihbar ile işine son verileceğini, gelen tebligattan öğrenmiştir. Bir saat sonrasında ise SGK mesajı ile işine son verildiği ve ihbar süresinin ücret olarak yatırıldığını banka hesabından anlamıştır" diye konuştu. 

"ARKADAŞIMIZ KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYOR"

Söz konusu durumun emeği ve emekçiyi savunduğunu iddia eden KESK’e bağlı bir emek örgütünün değerlerine ve varlık nedenine aykırı olduğunu hatırlatan Akpınar, "Fidan Dağ arkadaşımız ve 13 yıldır bu sendikaya emek vermiştir. Daha da vahim olan tedavisini gördüğü kanser hastalığına karşı her açıdan destek ve dayanışmaya hayati ihtiyaç duyduğu bir dönemde işten çıkarılmıştır. İnanıyoruz ki KESK ve ona bağlı bir sendika bu yanlışta ısrar ederek, bir emekçiyi açlığa, hastalığa, ölüme terk edemez. Biz, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak bunu kabul etmiyoruz. Arkadaşımız Fidan Dağ’ın bir an önce işine kavuşmasını bekliyoruz" ifadelerini kaydetti. 

"FİDAN DAĞ İŞE DÖNÜNCEYE KADAR..."

Kamuoyuna konuya ilişkin gösterdiği tutum nedeniyle duyarlı davrandığı için teşekkür eden Akpınar, Fidan Dağ işine dönünceye kadar konunun takipçisi olacağını vurguladı. "Emek kazanacak, emekçi kazanacak", "Fidan Dağ işine geri alınsın", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Emekçiden Tasarruf Olmaz" sloganlarının yer bulduğu basın açıklaması sonrası Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri'ne mensup isimler olaysız şekilde dağıldı.

Muhabir: DUYGU TEKİN