Edirne’de düzenlenen 663. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde saat 13.00'te başlayan çeyrek final etabı birbirinden çetin mücadeleler ve sürpriz ile geride kaldı. Final öncesi son etap olan yarı final için mücadele edecek 4 başpehlivan ise belli oldu. İşte o isimler ve karşılaşacakları rakipleri…

ÇEYREK FİNAL KARŞILAŞMALARI SONA ERDİ 

Bu yıl Edirne’de 663’üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar güreşleri büyük sürprizlere sahne oldu. Güreşlerin Süper Starı olan Ali Gürbüz’ün sürpriz bir şekilde elenmesi bütün güreş severleri şaşkına uğrattı. Yaşanan şokun ardından Antalyalı Güreşçi Yusuf Can Zeybek ve Mustafa Taş yarı finale adını yazdırırken aslen Samsun Ladik'li olan ancak Manavgat Belediyespor adına  mücadele veren Serhat Gökmen de finale kalmak için mücadele verecek bir diğer isim oldu. 

Kırkpınar Stadyum

YARI FİNAL EŞLEŞMELERİ 

663’üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yarı final eşleşmemeleri belli oldu. Antalyalı Güreşçi Yusuf Can Zeybek’in rakibi sürpriz bir şekilde Ali Gürbüz’ü yenen Hüseyin Gümüşalan oldu. Manavgat Belediyespor takımında mücadele veren Serhat Gökmen'in rakibi ise Antalyalı olan Mustafa Taş oldu. 

YUSUF CAN ZEYBEK KİMDİR?

1994 yılında Antalya'da dünyaya gelen Yusuf Can Zeybek, 2013 yılında Azerbaycan'da gerçekleştirilen uluslararası turnuvada şampiyon oldu. 2013 yılında Azerbaycan’da düzenlenen Uluslararası Azerbaycan Baku Gençler Serbest Güreş Turnuvası’nda Türk Milli Takımı formasını giyen Antalya Büyükşehir Belediyespor Güreşçisi Yusuf Can Zeybek, 96 kiloda şampiyon olma başarısını gösterdi. 2021 yılında başpehlivanlığa yükseldi. Aynı sene Kurtdereli Yağlı Güreşlerinde ve Elmalı Yağlı Güreşlerinde 2. olarak ilk kez başpehlivan olarak kürsüye çıktı. Başpehlivanlıkta ilk senesi olan 2021'de toplam 18 güreşe katılarak 2 ikincilik ile tamamladı. 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanıdır.

SERHAT GÖKMEN KİMDİR

Güreşçi Serhat Gökmen 1985 yılında Samsun'da doğdu. Aslen Samsun'un Ladik ilçesindendir. Ustası Bayram Ertan'ın yeşil sahalara kazandırdığı teknik bir pehlivandır. Er meydanında Örümcek Adam lakabı ile anılan Serhat Gökmen, çok seri ve güreş oyunlarını sık sık yapabilen Esnek bir pehlivan olarak anılır. Alt boylardan, başpehlivanlığa kadar tüm boylarda dereceleri olan Serhat Gökmen, 2008 yılında 647. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başaltında ikinci olarak başpehlivanlığa kadar yükseldi. Gökmen, Kırkpınar'da Manavgat Belediyespor adına mücadele ediyor.

MUSTAFA TAŞ KİMDİR? 

1997 yılında Sinop'ta dünyaya geldi. Alt boylardan, başpehlivanlığa kadar tüm boylarda dereceleri olan Mustafa Taş 2014 yılında Ayak boyunda Kırkpınar üçüncüsü, 2015 yılında deste küçük boyda Kırkpınar ikincisi, 2016 yılında deste orta boyda Kırkpınar ikincisi, 2017 yılında küçük orta büyük boyda Kırkpınar üçüncüsü olduktan sonra, 2021 yılında 660. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başaltı boyunda ikinci olarak başpehlivanlığa yükseldi. Aynı sene Milas Çomakdağ Yağlı Güreşlerinde 3. olarak ilk kez başpehlivan olarak kürsüye çıktı. 25. Kula Belediyesi Yağlı Güreşlerinde Şampiyon olarak başpehlivan olarak ilk Şampiyonluğunu kazandı. Başpehlivanlıkta ilk senesi olan 2021'de toplam 23 güreşe katılarak 1 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük olmak üzere 4 kürsü ile tamamladı. İlk sezonunda 70 güreşe çıkan Mustafa Taş bunların 48'ini kazanırken 22'sini kaybetti. 2024 yılında 31. Kağıthane Yağlı Güreşlerinde birinci olarak başpehlivanlığı kazandı.

HÜSEYİN GÜMÜŞALAN KİMDİR?

Aslen Bosna Hersekli olan Hüseyin Gümüşalan 1994 yılında Karamürsel'de dünyaya geldi. 2017 yılında 656. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başaltı boyunda üçüncü olarak başpehlivanlığa kadar yükseldi. Başpehlivanlıkta ilk senesi olan 2017'de güreşe katılarak 1 birincilik, 2 ikincilik, 4 üçüncülük olmak üzere 7 kürsü ile tamamladı. 2018'de toplam 54 güreşe katılarak 6 birincilik, 7 ikincilik, 11 üçüncülük olmak üzere 24 kürsü ile tamamladı. 2019'da toplam 30 güreşe katılarak 3 birincilik, 5 ikincilik, 1 üçüncülük olmak üzere 9 kürsü ile tamamladı. 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle güreşleri düzenlenmedi. 2021'de toplam 17 güreşe katılarak 1 birincilik, 1 üçüncülük olmak üzere 2 kürsü ile tamamladı. 2024 yılında 30. Gönen Sebeplili Hüseyin Yağlı Güreşleri'nde birinci olarak başpehlivanlığı kazandı.


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP