Kurban vekaleti her yıl gündeme gelen konulardan biri haline gelmiştir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamaları dikkate alınarak hareket edilmektedir.

Kurban kesme ibadeti, İslam’ın önemli ibadetlerinden biri olarak kabul edilir ve genellikle Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilir. Kurban vekaleti, bu ibadetin yaygınlaşmasına ve daha fazla kişinin bu ibadeti yerine getirmesine olanak tanır.

Peki. kurban vekaleti nasıl verilir ve diyanete göre nasıl uygulanmalıdır?

Kurban Vekaleti Nasil Verilir

Kurban Vekaleti Nasıl Verilir? Nasıl Alınır?

İslam dininde önemli bir ibadet olarak kabul edilen Kurban, yardımlaşma ve dayanışmanın bir ifadesi olarak değerlendirilir. Fakat kurban kesmek için gücü veya zamanı olmayan kişilerin bu ibadeti yerine getiremeyebilir. Bu sebeple, vekalet vererek bu ibadetin yerine getirilmesi kolaylaştırılmıştır. Peki, kurban vekaleti nasıl verilir?

Öncelikle, kurban vekaletinin verileceği yetkili bir kuruluşu belirlemek gerekmektedir. Bu kuruluşlar genellikle dini vakıflar, yardım kuruluşları veya camiler olabilir. Burada, güvenilir ve kurumsal olarak kabul edilen bir kuruluş seçmek önemlidir. Kurban vekaleti vermek için ise yazılı veya sözlü olarak beyanda bulunmak yeterlidir.

Kurban vekaleti vermenin ilk yolu olan sözlü vekalette, vekil tayin edilen kişiye “Seni kurbanımı kesmeye, kestirmeye ve kurbanla ilgili işleri yapmaya ve yaptırmaya vekil tayin ettim.” demek yeterlidir. Bunun üzerine vekil tayin edilen kişinin de “Kabul ettim” demesi gerekir.

Kurban vekaleti vermenin ikinci yolu olan yazılı vekalette ise, vekalet veren ve vekil tayin edilen kişinin kimlik bilgileri, kurbanın cinsiyeti, yaşı ve kilosu gibi bilgiler içeren bir vekaletname düzenlenmelidir. Bu vekaletnamede, vekaletnamenin tarihi ve vekalet veren kişinin imzası bulunmalıdır. Çoğunlukla da bazı kurumlar, kurban vekaletini yazılı olarak kabul etmektedir.

Daha sonra, vekil tayin edilen kişi veya kurumun kurban kesimi ile ilgili işlemleri belgelemesi ve bu belgeleri vekalet verene sunması gerekir.

İlgili İçerik: Kurbanlık Fiyatları 2024: Büyükbaş - Küçükbaş Kurbanlık Ne Kadar?

'Mapa-Şamandıra' için son 15 gün! Antalya'dan İzmir'e kadar uzanacak 'Mapa-Şamandıra' için son 15 gün! Antalya'dan İzmir'e kadar uzanacak

Kurban Vekaleti Nasil Verilir3

Kurban Vekaleti Nasıl Alınır?

Vekil tayin edilen kişinin vekil veren kişinin sözlerine karşılık olarak “Kabul ettim” demesi gerekir.

Kurban Vekaleti Ne Zaman Verilir?

Kurban vekaleti, kurbanı kesecek kişiye kurban kesilmeden önce verilmelidir.

Kurban vekaleti nasıl verilir sorusu altında merak edilen diğer detaylara da değinelim…

Kurban Vekaleti Nedir?

Kurban vekaleti, Müslümanlar arasında birlik ve dayanışmayı pekiştirir. Hem ibadetin yerine getirilmesine katkı sağlar hem de ihtiyaç sahibi olanlara yardım eli uzatır. Fakat tam olarak kurban vekaletine dair detaylar bilinmemektedir.

Kısaca açıklamak gerekirse, kurban vekaleti, kurban kesmeyi bilmeyen, kurban kesmeye gücü yetmeyen veya zamanı olmayan kişilerin, kurban ibadetini yerine getirmeleri için yetkili bir kişiye veya kuruma yetki vermeleri anlamına gelir.

Bu sayede kurban sahibi, kurbanı bizzat kendisi kesmek yerine, vekil tayin ettiği kişi veya kurumun kurbanı kesmesini sağlayabilir.

Kurban Vekaleti Nasil Verilir 4

Kurban Vekaleti Ne Kadar?

Kurban vekaleti herhangi bir kişiye veya kuruma verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurumun Müslüman ve ehliyetli olması gerekir ve buna bağlı olarak da bir bedel ödenir. 2024 yılı kurban vekalet ücreti, yurt içine ve yurt dışına göre farklılık göstermektedir.

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre kurban vekaleti ücreti belirtildi.

Fatma Meriç Yılmaz, “Bu sene, yurt içi ve Filistin-Gazze kurban bedelimiz 11 bin 750 lira, yurt dışı hisse bedellerimiz ise 4 bin 300 lira olarak açıklamış oluyoruz ve diyoruz ki; Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye.” dedi.

Yapılan açıklamaya göre vekaleten kurban kesim bedeli aşağıdaki gibidir:

  • Yurtiçi ve Gazze vekaleten kurban kesim bedeli 11 bin 750 TL olarak belirlenmiştir.
  • Yurtdışı kurban vekalet ücreti ise 4 bin 300 olarak belirlenmiştir.

Kurban Vekaleti Nasil Verilir 5

Sıkça Sorulan Sorular

Kurban vekaleti nasıl verilir ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Kurban Vekaleti Yazılı Verilir mi?

Kurban vekaleti sözlü verilebileceği gibi yazılı olarak da verilebilir.

Kurban Vekaleti Verirken Abdestli Olmak Gerekir mi?

Kurban vekaleti verirken abdestli olmak zorunlu değildir.

Kurban Vekaleti Nasıl Verilir Sözleri Nedir?

Kurban vekaleti sözleri, vekalet veren kişinin vekil tayin ettiği kişiye kurbanı kesmesi ve kurbanla ilgili işlemleri yapması için yetki verdiği ifadelerdir. Vekalet veren kişinin “Seni kurbanımı kesmeye, kestirmeye ve kurbanla ilgili işleri yapmaya ve yaptırmaya vekil tayin ettim.” cümlesini kurması yeterlidir.

Muhabir: Duygu Tekin