Her yıl büyük bir tutkuyla gerçekleştirilen kurban ibadeti, kurbanlık fiyatlarının yükselmesiyle birlikte vatandaşlar açısından hassasiyetle üzerinde durulan konulardan birisi oldu.

Kurbanlık fiyatları 2024 yılında geçtiğimiz yıla göre yaklaşık %100 artışla zamlandı! Peki, büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatı ne kadar? Güncel bilgileri sizler için derledik…

Kurbanlık fiyatı, piyasa koşulları içerisinde farklı satış noktalarına göre üretici maliyetleri açısından belirlenmektedir. Her dönem koç, keçi, koyun, dana vb. tüm kurbanlık hayvanların fiyatı bu şekilde açıklanır ve bölgesel farklılıklar gösterebilir.

Migros ve Carrefour gibi uygun satış noktaları ise vatandaşların takibinde… İşte ayrıntılar!

Kurbanlik Fiyatlari 8

2024 Kurbanlık Fiyatları Belli Oldu!

Kurban ibadeti her yıl Müslümanların hassasiyetle uyguladığı, ülkemizde de birçok kişinin gerçekleştirdiği ibadetler arasında yer alıyor. İlaç fiyatı, yem fiyatı ve diğer tüm maliyetlerin artmasıyla birlikte kurbanlık fiyatında da artış gözleniyor.

Kurbanlık fiyatları 2024 yılı için belirlendi! Açıklanan fiyat listelerine göre bölgesel farklılıklar gözlemlense de Türkiye geneli için aynı fiyatlar söz konusu…

Kurbanlık fiyatları koyun, koç, keçi gibi küçükbaş hayvanlar ve dana, sığır gibi büyükbaş hayvanlar arasında ciddi farklılıklar içeriyor. Kurbanlık koyun fiyatları 2024 bilgilerini haberimizde güncel haliyle görebilirsiniz. Ayrıca farklı satış noktaları arasındaki fiyatları da listeledik. İşte detaylar…

İlgili İçerik: Kurban Vekaleti Nasıl Verilir? Yazılı Verilir Mi? Kurban Vekaleti Ücreti Ne Kadar? Abdestli Olmak Gerekir Mi?

Kurbanlik Fiyatlari

Kurbanlık Fiyatları 2024: Koyun, Dana, Koç, Keçi…

Kurbanlık fiyatı, Türkiye’de pek çok hizmet ve ürün grubunda olduğu gibi benzer şekilde zamlanarak artıyor!

Fiyat artışının en temel sebebi ise üretim maliyetlerinin artmasıdır. Buna bağlı olarak ilaç ve yem fiyatlarıyla birlikte bakım maliyetlerinin yükselmesi, güncel kurbanlık fiyatlarının da artmasını sağlıyor.

Kurbanlık fiyatları 2024 yılı için ortalama olarak aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

Kurbanlık Koyun Fiyatları

10.000 TL – 12.000 TL

Kurbanlık Dana Fiyatları 2024

75.000 TL – 100.000 TL

Kurbanlık Koç Fiyatları

12.000 TL – 18.000 TL

Kurbanlık Keçi Fiyatları

7.000 TL – 10.000 TL

Canlı Kurbanlık Fiyatları (Kilo)

250 TL – 340 TL

Migros Kurbanlık Fiyatları 2024

Açıklanmadı

Carrefour Kurbanlık Fiyatları

Açıklanmadı

Büyükbaş Kurbanlık Fiyatı

75.000 TL – 200.000 TL

Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları

7.000 TL – 20.000 TL

NOT: Kurbanlık fiyatları 2024 yılında Diyanet vb. satış noktaları arasında; ayrıca Türkiye’nin farklı bölgeleri ve şehirleri arasında değişiklik gösterebilir. Güncel fiyat tablosu, ortalama canlı kurbanlık kilogram fiyatı üzerinden hesaplanmıştır.

1- Kurbanlık Koyun Fiyatları 2024

Düşük bütçelerle kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyen kişiler, daha çok küçükbaş hayvanları tercih etmektedir. Küçükbaş kurbanlık fiyatı ise canlı kilogram başına ortalama olarak 250 TL – 300 TL arasında bir fiyat ile belirlenmektedir. Bu veri üzerinden kurbanlık fiyatları 2024 listesinde koyun için hesaplama yapabiliriz.

Kurbanlık koyun fiyatları güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Koyunun cinsi, kilogramı ve diğer özelliklerine göre belirlenen fiyatlar 10.000 TL -12.000 TL arasında değişmektedir.

Kurbanlik Fiyatlari 6

2- Kurbanlık Dana Fiyatları

Büyükbaş kurbanlık fiyatları 2024 listesini merak ediyorsanız ilginizi çekecek en önemli hayvanlardan birisi danadır. İneğin bir yaşına kadarki yavrusu olarak tanımlanabilecek dana, kurban ibadeti için en çok tercih edilen hayvanlar arasında yer alıyor. Bu nedenle fiyatı da oldukça önemlidir.

Kurbanlık dana fiyatları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Dana fiyatı hayvanın özellikleri, cinsi ve kilogramına bağlı olarak değişmekle birlikte 75.000 TL – 100.000 TL arasında değişmektedir.

3- Kurbanlık Koç Fiyatları

Koç ise yine küçükbaş hayvanlar kategorisinde olan ve kurban ibadeti açısından ayrı bir anlamı bulunan bir hayvandır. Koç fiyatı, diğer küçükbaş hayvanlara göre biraz daha pahalı olsa da birçok kişi ibadetini yerine getirebilmek için bu hayvanı tercih etmektedir. İşte fiyat detayları…

Kurbanlık fiyatları 2024 yılında koç için aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Kurbanlık koç fiyatları birçok faktöre göre değişmekle birlikte ortalama olarak 12.000 TL – 18.000 TL aralığındadır.

4- Kurbanlık Keçi Fiyatları

Keçi, kilogramının düşük olması nedeniyle fiyatların biraz daha düştüğü bir hayvan türüdür. Birçok kişi düşük bütçesi olduğundan dolayı kurbanlık keçi fiyatlarını araştırıyor. Küçükbaş hayvan fiyatları içerisinde keçiyi inceleyelim…

Kurbanlık fiyatları 2024 yılında keçi için şu şekildedir:

 • Kurbanlık keçi fiyatı, hayvanın kilosuna ve diğer özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 7.000 TL – 10.000 TL arasındadır.

Kurbanlik Fiyatlari 4

5- Canlı Kurbanlık Fiyatları Kilosu Ne Kadar?

Türkiye genelinde kurbanlık fiyatları 2024 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi küçükbaş ve büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı üzerinden belirlenmektedir. Üretici maliyetlerini esas alarak açıklanan veriler, bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle pazarlık aşamasında aşağıdaki canlı kurbanlık kilosu fiyatını baz almanız gerekir.

Canlı kurbanlık fiyatları 2024 yılında kilogram bazında şu şekildedir:

 • Canlı kurbanlık kilosu fiyatı büyükbaş hayvanlar için 280 TL – 340 TL; küçükbaş hayvanlar için 250 TL – 300 TL arasındadır.

6- Migros Kurbanlık Fiyatları 2024

Kurbanlık fiyatları Migros başta olmak üzere zincir marketler özelinde de merak edilmektedir. Migros, İslami usullere uygun olarak kesilen kurbanları müşterilerine parçalı bir şekilde teslim etmektedir.

Bu nedenle kişiler kurbanın kesilmesi süreciyle doğrudan uğraşmazlar. Migros, Türkiye genelinde lojistik ve maliyet açısından önemli bir firma olduğundan dolayı piyasa fiyatlarının altında kurbanlık fiyatı belirlemektedir.

Migros kurbanlık fiyatları 2024 yılı için henüz açıklanmadı. Ancak önümüzdeki günlerde Sanal Market ve diğer platformlar üzerinden açıklanması beklenmektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz ve bu sayfa üzerinden anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

7- Carrefour Kurbanlık Fiyatları 2024

Kurbanlık fiyatının merak edildiği bir diğer zincir market ise CarrefourSA’dır. Migros’a benzer şekilde hizmet sağlayan Carrefour kurban fiyatları 2024 listesi de merak ediliyor.

CarrefourSA kurbanlık hisse fiyatları araştırılmaya başlansa da satış fiyatlarının belirlenmediğini söyleyelim.

Kurbanlik Fiyatlari 7

8- Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları 2024

Kurbanlık ne kadar oldu şeklinde araştırma yapanların birçoğu büyükbaş hayvanlarla ilgilenmektedir. Hisseler halinde gayet uygun bir bütçeyle gerçekleştirilebilecek bu ibadet için gerekli ücretler, şimdiden araştırılmaya başlandı. Büyükbaş kurban fiyatı ise canlı kilogram ve hayvan bazında belirlendi!

Büyükbaş kurbanlık fiyatları 2024 yılında ne kadar? İşte yanıtı:

 • Dana, sığır, tosun, manda vb. tüm büyükbaş hayvanlar için hayvanın cinsine, kilogramına ve diğer özelliklerine göre belirlenen canlı satış fiyatı kilogram bazında 280 TL ile 340 TL arasındadır.
 • Buna göre ortalama 275 kg ağırlığında olan kurbanlık dana fiyatları yaklaşık olarak 75.000 TL – 100.000 TL arasında olacaktır.
 • Buna göre 7 hisseli olacak şekilde dana ile kurban kestiğiniz takdirde kişi başı ortalama olarak 11.000 TL – 15.000 TL arasında bir fiyat çıkacaktır.

9- Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş kurbanlık fiyatı ise tek başına bu ibadeti gerçekleştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Büyükbaş hayvanlarına benzer şekilde küçükbaş hayvanlarında da fiyatlama canlı kilogram fiyatı üzerinden yapılmaktadır.

Buna göre küçükbaş kurbanlık fiyatları 2024 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

 • Canlı küçükbaş kurbanlık kilogram fiyatı ortalama olarak 250 TL ile 300 TL arasındadır.
 • Bu da ortalama olarak 40 kg ağırlığındaki bir koyunun 10.000 TL ile 12.000 TL arasında bir fiyatla satılacağı anlamına geliyor.

NOT: Kurbanlık fiyatı 2024 listesi bölgesel olarak üreticiler ve satıcılar arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle satın alım işlemlerinde mutlaka araştırma yapın ve pazarlık ile fiyatları kendinize uygun hale getirin.

Geçtiğimiz Yıl Kurbanlık Fiyatı Ne Kadardı?

Kurbanlık fiyatları; hayvan bakım ve üretim maliyetlerinin yükselmesiyle birlikte her geçen yıl artıyor. Türkiye’de pek çok ürüne olduğu gibi ilaç ve yem fiyatlarına da zam geldiğinden dolayı kurbanlık fiyatları 2024 yılında %100’e yakın bir şekilde zamlandı! Peki, geçtiğimiz yıl 2023’te kurbanlık fiyatı ne kadardı? İşte detaylar…

Geçtiğimiz yıl kurbanlık fiyatı küçükbaş hayvanları için 6.500 TL ile 12.000 TL arasında değişirken; büyükbaş hayvanlar için ise 50.000 TL ile 100.000 TL arasındaydı. Kurbanlık fiyatları 2024 yılında %100 oranında zamlanarak iki katı olacak şekilde belirleniyor.

Kurbanlik Fiyatlari 5

Kurbanlık Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurbanlık fiyat listesi 2024 bilgilerini aktardık. Şimdi kısaca hayvan tercihinde fiyatları ne şekilde dikkate alabilirsiniz? Püf noktaları neler? Bu soruları yanıtlayalım:

 • Kurbanlık olarak tercih edilecek hayvanın kilosu, cinsi ve yaşı gibi önemli bilgilerin piyasa fiyatıyla uyumlu olduğundan emin olun.
 • Kurbanlık fiyatları 2024 yılında piyasa koşulları içerisinde belirlenir. Siz de satın alım gerçekleştirmeden önce mutlaka yerel ve geniş kapsamlı olacak şekilde fiyat araştırması yapın.
 • Kurbanlık hayvanların fiyatlaması arz talep dengesiyle yapılır. Gerektiğinde kurban bayramının ilk günü haricindeki diğer günleri tercih ederek fiyatların düşmesini bekleyebilirsiniz. Genellikle bayramın diğer günlerinde talep azaldığından dolayı fiyatlar düşmektedir.
 • Kurban ibadetinde alışveriş esnasında pazarlık yapmak, adeta bu ibadetin simgesi haline gelmiş eylemlerden birisidir. Mutlaka pazarlık yaparak fiyatları istediğiniz seviyeye getirmeye çalışın.
 • Küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları yerel olarak satıcılar arasında farklılıklar mevcuttur. Bu nedenle kurban pazarında tüm satış noktalarını inceleyerek en iyi fiyat aralığını bulun.

Sıkça Sorulan Sorular

2024 kurbanlık fiyatlarıyla ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

1- 2024 kurbanlık fiyatı ne kadar olur?

Kurbanlık fiyatları 2024’te küçükbaş için ortalama 250 TL – 300 TL arasında değişir. Büyükbaş canlı hayvan kilosu ise ortalama olarak 280 TL ile 340 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar, ilgili hayvanların canlı kilogramı için belirlenen ücreti ifade etmektedir.

2- 2024 koyun fiyatları ne kadar?

Kurban ibadetinin simge hayvanlarından birisi olan koyun fiyatı 2024 yılında yaklaşık olarak 10.000 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir

Muhabir: Duygu Tekin