ANSAN ‘da Kütahya'dan gelen 40 Sanatçı’nın eserlerinden oluşan, Aizanoi Temalı Karma Sergi açıldı.

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi ve  Kütahya Kültür Sanat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen sanatçı gözüyle Aizanoi resim sergisi Antalya sanatçılar Derneği galerisinde açıldı. Ansan görsel sanatlar komisyonu başkanı ve yönetim kurulu üyesi Fergül Okudan,

’’Aizanoi Temalı Karma Sergi bir antik kentin tanıtılasına adanmış olması ve sıradışı eserlerle büyük ilgi çekecek. Kütahyalı sanatçı dostlarımıza, Ansan olarak, evsahipliği yaptığımızdan dolayı gururluyuz. Hem de böyle güzel bir amaç için elçilik yapma fırsatı verdikleri için Kütahya Kültür Sanat derneğine, (Aizanoi) antik kentini tuvallere yansıtarak tanıtan sanatçılara, sergimize gelerek, bizleri onurlandıran, destek olan tüm üyelerimize, diğer katılımcılarımıza, misafirlerimize teşekkür ederiz.’’ dedi.

BAYRAM YILDIZ KÖRFEZ HABER’E DERNEĞİ VE SERGİYİ ANLATTI

Kütahya Kültür Ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yıldız ise,

"Kütahya’dan geldik. Kütahya Valimiz, belediye Başkanımız ve Kütahya’da yetişenler Derneği Antalya Şubesi destekleriyle ANSAN’da böyle güzel bir sergi açmaktan dolayı gururlu ve mutluyuz. Amacımız dünyada 2. Efes olarak kabul edilen Aizanoi Antik Kenti’mizi Türkiye’ye ve dünyaya sanat yoluyla tanıtmak. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Kütahya il sınırlarına taşan projelerin ilki hep bize ait. 100.cü yılda Dumlupınar 1922 sergimizi geçen sene yaptık. 1985 yılında Kütahya Kültür ve Sanat Derneği kuruldu. Sivil toplum kuruluşu olarak üzerimize düşeni hakkıyla yamaya çalışıyoruz. 160 üyemiz var. Sanatın her dalından sanatçılarımızla projeler üretiyoruz. Kütahya’nın tanıtımına çok büyük bir katkı sağladık ve devam ediyoruz. Bu sergi de onlardan biri.38 üyemiz Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı.  Biz de UNESCO kapsamında Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşuyuz. Yaptığımız tüm faaliyetler UNESCO’nun aylık bülteninde yer alıyor. Toplumda gündem yaratabilecek eserler üretiyoruz. Yurt dışında pek çok sergi açtık. Derneğimizde çıta oldukça yüksek. KÜSAD olarak milli eğitim ile yapılan protokol çerçevesinde halk eğitim kursları bizim merkezimizde açılacak.’’ diyerek derneğini ve sergiyi anlattı.

Sergi açılışı sonrası Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yıldız, desteklerinden dolayı Antalya Sanatçılar Derneği Başkanı Cahit Çakçıl ve Kütahya’da yetişenler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Acar’a teşekkür etti, Katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Sergi 15 Ağustos- 26 Ağustos arasında ziyaret edilebilecek...

AİZANOİ ANTİK KENTİ:

Aizanoi Kütahya şehir merkezine 58 kilometre uzaklıkta, Çavdarhisar ilçesinde bulunan bir antik kent. Etimolojik verilere göre kentin ismi Zeus'un kızı su perisi Erato ile Arkadya ulularından Kral Arkas'ın oğlundan gelmekte.

Aizanoi kenti, antik Frigya'ya bağlı olarak yaşayan Aizanitis’lerin ana yerleşim merkeziydi. Kentin yüksek platosu üzerinde bulunan Zeus Tapınağı'nın çevresinde yapılan kazılarda, MÖ 3 bin yıllarına ait yerleşim izlerinin ortaya çıktığı görüldü. Helenistik Dönem'de bu bölge değişimli olarak Bergama’ya ve Bithynia’ya bağlı iken MÖ 133’de Roma egemenliğine girdi. Roma imparatorluk döneminde tahıl ekimi, şarap ve yün üretimi sayesinde zenginleşmiş ve ünü bölge sınırlarını aşmış olan Aizanoi’de kesin kentleşme bulgularına ancak MÖ 1'nci yüzyıl sonlarına doğru rastlanmaktadır. Yine ilk sikkelerin bu dönemde basıldığı bilinmektedir. Selçuklular Dönemi'nde Çavdar Tatarları tarafından üs olarak kullanılmasından dolayı, buraya Çavdarhisar adı verilmiştir.

Aizanoi 1824 yılında Avrupalı gezginlerce yeniden keşfedilmiş,1830-1840’lı yıllarda incelenmiş ve tanımlanmıştır. 1926 yılında M. Schede ve D. Krencker başkanlığında Alman Arkeoloji Enstitüsü'nce ilk kazılar yapılmıştır. 1970 yılından bu yana her yıl düzenli olarak kazı çalışmaları devam etmektedir.

Kalıntılar arasında Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 15 bin kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin 500 kişilik stadyum, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, suyolları, kapı yapıları bulunmaktadır. Aizanoi antik kenti Efes, Bergama, Side gibi kentlerle çağdaştır.