Kütahya Bilim Sanat Kültür ve Tanıtım Federasyonu (KÜTAF), Kütahya Belediyesi'nin de desteğiyle Antalya Muratpaşa Belediyesi'nin ev sahipliğinde Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde sergisini açtı. Kütahya'nın eşsiz sanat eserlerinin tanıtıldığı bu sergiye sanatseverlerin ilgisi oldukça yoğundu. Açılış öncesi Kütahya'dan gelen konuk halk dansları topluluğunun renkli gösterileri ise katılımcıları coşturdu.

ŞENLİK HAVASINDA AÇILIŞ

Serginin açılışı öncesi Kütahya'dan gelen konuk halk dansları topluluğu gösterilerini sundu. Çini sanatının en yaygın olduğu il olan Kütahya'daki sanatçıların eserlerinin yanısıra Kütahya'nın ekonomisine ve turizmine doğrudan katkısı olan firmaların tanıtım stantlarının yer aldığı serginin açılış konuşmalarını KÜTAF Başkanı Kerim Vural,  Muratpaşa İlçe Kaymakamı Dr. Orhan Burhan, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı yaptı.

KÜTAHYA'NIN KADİM MİRASI

KÜTAF Başkanı Kerim Vural, "Kütahya tarih, kültür, zanaat, sanat, kaplıcalar, yer altı-yerüstü zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle kadim bir şehirdir" dedi. Vural, sözlerini şöyle sürdürdü;

Antalya DSO'da Celine Moinet rüzgarı Antalya DSO'da Celine Moinet rüzgarı

"Kütahya Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan ve Osmanlı dönemi uygarlıkları ile Cumhuriyet dönemine ulaşmıştır. Kütahya, Germiyan Oğulları Beyliğine 250 sene başkentlik yapmış. Evliya Çelebi her ne kadar İstanbul'da doğmuş ise de ailesi Kütahyalıdır. Dünyanın bilinen ilk Ticaret Borsası binası da Çavdarhisar'da Aizonai Antik Kenti'ndedir. Dünyada ilk toplu iş sözleşmesi de 12 Temmuz 1766 yılında Kütahya da fincancılar esnafı arasında imzalanmıştır. Dünya'da tiyatrosu ve arenası aynı yerde olan Aizonai'den başka bir antik kent yoktur. Dünyadaki ilk bağımsız çini müzesi de Kütahya'dadır. Kütahya, UNESCO tarafından oluşturulan 'Yaratıcı Şehirler' ağına kabul edilmiştir."

TEŞEKKÜR PLAKETİ VE SERGİ İLGİSİ

KÜTAF Başkanı Kerim Vural, Muratpaşa Kaymakamı Dr. Orhan Burhan, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı'ya ev sahipliklerinden dolayı teşekkür plaketi sundu. Vural, Kütahya'da üretilmiş sanat eserleri hakkında bilgi verdi. Kaymakam Burhan, başkan yardımcısı Sarı, sanatçılar, sanatseverler sergilenen eserleri hayranlıkla inceledi, canlı performansları ilgiyle izledi.