Antalya Valiliği, izin verilen piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlık alanlara girişlerin 7 Haziran-31 Ekim arasında yasaklandığını bildirdi. Antalya Valiliği'nden yapılan açıklamada, yazın gelmesiyle ormanlık alanlar ve tarım arazilerinde araç ve insan hareketliliğinin önemli ölçüde arttığının gözlemlendiği belirtildi. Bu artışa bağlı olarak orman yangınları yaşanabileceğinin değerlendirildiği aktarılan açıklamada, "Orman yangınlarının önlenmesi" konulu genelge yayımlandığı kaydedildi.

HAVAİ FİŞEK VE DİLEK BALONU KULLANILMAYACAK 

Söz konusu genelgede, alınan tedbirler şöyle sıralandı: "Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak, ormanlara yakın mesafede anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır. Ormanlık alanların 4 kilometre civarındaki yerlerde havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmayacaktır. Belirlenen piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlara girişler 7 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında yasaktır. Piknik ve mesire yerlerinde de 31 Ekim tarihine kadar 21.00 ve 08.30 saatleri arasında mangal, semaver ve ateş yakılmayacaktır."

ORMAN KANUNU'NA GÖRE YASAK OLAN HALLER

Antalya Valiliği tarafından yayımlanan orman yangılarının önlenmesi konulu genelge nedeniyle Manavgat halkının bilgilendirilmesi ihtiyacının ortaya çıktığını kaydeden Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile vatandaşları bilgilendirdi. 6381 Sayılı Orman Kanunu'nun 76. maddesini hatırlatan Kara, "Devlet ormanlarında belirlenen yerler dışında gecelemek, ormanlarda izin verilen yerler dışında ateş yakmak veya bu yerleri ateşi söndürmeden terk etmek, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına yol açabilecek madde atmak, ormanlara 4 kilometre mesafede veya mülki hudutları içinde Devlet Ormanı bulunan köylerde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır." dedi. 

PİKNİK YAPMANIN SERBEST OLDUĞU BÖLGELER

Manavgat sınırları içinde yasaktan muaf tutulan yerlere de değinen Kara, bu alanları şöyle sıraladı: "Alara-1, Alara-2, Alara-3, Alara-4, Bucakşeyhler, Çamlıtepe, Çenger-1, Çenger-2, Çenger-3, Çenger-4, Çenger-5, Karakaya, Karpuzçayı-1, Karpuzçayı-2, Karpuzçayı-3, Kemer, Kızılot-1, Kızılot-2, Kızılot-3, Manavgat Şelalesi, Örenşehir, Sorgun Millet Bahçesi, Türkbeleni, Üçtepeler, Yemişli, Yerköprü, Yeşilada, Kurşunlu Şelalesi, Büğrüm Köprü". Orman yangınlarına karşı vatandaşları duyarlı olmaya çağıran Başkan Kara,belirlenen alanlar dışınnda ateş yakılmamasını istedi. 


 

Muhabir: DUYGU TEKİN