Marmaris’e bağlı İçmeler mahallesi, Kızılbük mevkiinde Sinpaş GYO şirketi tarafından yapımına devam edilen devre mülk ve otel inşaatı ile ilgili Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi üyeleri, Milli Park alanına da uzadığı iddia edilen bölgede dron uçurarak inşaat çalışmalarının devam ettiğini görüntüledi. 21 Mayıs saat 23.00 sularında çekildiği belirtilen görüntülerde iş makinalarının çalışmaları ve kalabalık işçilerin yaptıkları çalışmalar gece olmasına rağmen gözle görülebiliyor.

"SUÇ KARANLIĞA GİZLEMEYİ TERCİH EDİYORLAR"

Marmaris Kent Konseyi üyeleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sinpaş, yasağa rağmen Marmaris’te çalıştırılıyor. Bildiğiniz gibi 16 Mayıs tarihinde inşaat alanına keşif için gitmiş ve yürürlüğe giren inşaat yasağına rağmen çalışmaların devam ettiğini tespit etmiştik. Bu durum üzerine 18 Mayıs tarihinde Marmaris yaşayanları olarak inşaat alanında bir protesto eylemi gerçekleştirmiş ve yetkilileri göreve davet etmiştik. Ancak Marmaris’i seven, kent haklarını dert edinen kişilerin tarafımıza ulaştırdığı görüntüler sonucu dün akşam Sinpaş’ın suçunu karanlığa gizlemeyi tercih ettiğini, yasa tanımaz cüretini sürdürerek inşaat çalışmasını durdurmadığını gördük. Muğla Valiliği'nin, Marmaris Kaymakamlığının, Çevre Şehircilik Çevre Müdürlüğü'nün, Milli Parklar İlçe Müdürlüğü'nün, Liman Başkanlığı'nın ve Marmaris Belediyesi'nin hiçbir şirketin Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasından, kurumlarının itibarından ve hukuk düzeninden daha üstün olamayacağını el birliği ile göstererek Marmaris’e sahip çıkmalarını talep ediyoruz" denildi.

SİNPAŞ YETKİLİLERİ: "İNŞAAT YASAĞINI BİLİYORUZ"

Sinpaş yetkilileri ise inşaat yasağını bildiklerini, inşaatlarında sadece peyzaj, inşası bitmiş odalarda mobilya yerleştirme ve elektrik, makinaj çalışmaları yapıldığı yönünde açıklama yaptı.

MARMARİS BELEDİYESİ: "BELİRLİ SÜRE İZİN VERİLDİ"

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, geçtiğimiz hafta bir toplantıda 15 Mayıs itibarı ile inşaat yasaklarının başladığını ancak görüntü kirliliği olmaması adına iş makinaları, büyük ekipmanlar kullanılmadan, beton dökülmeden, peyzaj ve iç düzenleme dekorasyon çalışmalarına belirli bir süre daha izin verildiğini belirtmişti.

Kaynak: İHA