Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Mehmet Şimşek'in atanmasının ardından 8 Haziran 2023'te  Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na atanan Hafize Gaye Erkan, istifa kararı aldığını açıkladı. Hafize Gaye Erkan adı son günlerde babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığını iddia eden bir Merkez Bankası çalışanının iddiaları gündeme gelmişti. Erkan'ın istifası hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Tamamen kendi kararıdır ve şahsidir" dedi. 

İSTİFASINI SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

İstifası hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023'te göreve geldiğini belirterek,

 "Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım" sözlerini kullandı.

29 Şubat'ta altın fiyatları ne oldu? Gram altında yükseliş sürüyor 29 Şubat'ta altın fiyatları ne oldu? Gram altında yükseliş sürüyor

EKONOMİYE İŞARET EDEREK, "BAŞARININ KANITI" DEDİ

Merkez Bankası rezervlerinin artışına dikkat çeken Erkan, "Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır" dedi.

HAKKINDAKİ İDDİALARA "İTİBAR SUİKASTI" DEDİ

İşten çıkarılan banka çalışanı  Büşra Özkurt'un CİMER'e yaptığı şakayette, işten çıkarılmasında Hafize Gaye Erkan'ın babası Erol Erkan'ın etkisi olduğunu iddaaları ile gündeme gelen Merkez Bankası son günlerde tartışmaların odağına yerleşmişti. Hakkında çıkan iddiaları "itibar suikastı" olarak nitelendiren Erkan, şöyle devam etti:

"Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum."

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN