Mersin Mut Belediye Başkanı İYİ Partili Murat Orhan, MHP’li Volkan Şeker’den devraldığı belediyenin borçlarını, belediye binasına astırdığı afişle duyurdu. Asılan afişe gören Mut Belediyesi'nin borçları topalamda 153 milyon 142 bin 55 lira 43 kuruş olarak açıklandı. 

SEÇİM ÖNCESİ 'BORÇ YOK' DİYE KAMUOYU OLUŞTURDULAR

31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonrası Mut Belediye Başkanlığına seçilen İYİ Partili Murat Orhan, belediyenin geçmiş dönemden devreden borçlarını açıkladı. Seçim sürecinde Mut Belediye Başkanlığının borcunun olmadığı, halen kasada da 28 milyon lira parası bulunduğu şeklinde sürekli kamuoyunda algı oluşturulduğunu savunan Orhan, "Bunu gittikleri her yerde söylerken, benim 2014 yılında belediyeyi borçla devrettiğimi, kendilerinin hiç borcu olmadığını, hatta kasalarında 20 ile 28 milyon lira para olduğunu ifade ettiler. Seçim öncesi bölge bir kamuoyu oluşturdular" dedi.

"BEN 2014 YILINDA BORÇLA DEVRETTİ AMA KARŞILIĞINDA HİZMET VARDI"

O dönemdeki 24 milyon liralık borcun, 'Büyükşehir Yasası'ndan dolayı tamamının Mersin Büyükşehir Belediyesine devrolduğunu dile getiren Orhan, "Neden devroldu? Bir arıtma tesisini 14 milyona yaptık o yüzden. Bir belediye hizmet binası yaptık, yaklaşık 4 milyon liraya. Meydanda bir şehitlik ve daha sonrasında ismi Musa Eroğlu Parkı olarak değiştirilen park yaptık. Bunları 3,5 milyona yaptık. Çınaraltı'nın peyzaj düzenlemesini 1,5 milyon liraya yaptık. Bunun yanı sıra 9 milyonluk ilçeye sıcak asfalt yaptık" diye konuştu.

"VATANDAŞIN BORCU BİLMEYE HAKKI VAR"

O dönem yaptıkları borcun bir karşılığının olduğunu vurgulayan Başkan Orhan, "Gelinen noktada borç var ancak hizmet yok. Benim bunu vatandaşımla paylaşma zorunluluğum var. Çünkü vatandaşın gerçeği bilmekte her zaman için hakkı var. Vatandaşı bilgilendirme ve aydınlatma adına biz borç tablosunu çıkartıp belediye binasına astık. Toplam 153 milyon lira kaydedilen borç var. Onun dışında 'işte o dönemde şu malzemeyi verdiydim ama daha faturasını kesmedim' diye çıkıp gelen birçok esnafımız var. İhale yapılmış, hak edişi bitmemiş, hak edişi yapılmamış, faturalandırılmamış yani bir asfalt, bir parke faturası kesilmediği için dahil olmayan borçlarda var. Dolaysıyla çok ciddi borç yüküyle karşı karşıyayız. Borçla ilgili kamuoyunu bilgilendirme noktasında üzerimize bir yükümlülük vardı, o yükümlülüğü yerine getirmek için bu borç tablosunu ortaya mecburen sermek durumundayız. Çünkü vatandaşımızın borcunu bilmesinde hakkı var" diye konuştu.

Kaynak: İHA