Mersin’de haşere ve sinekle mücadeleyi sürdüren yerel yönetimlerden vatandaşlara uyarı geldi. 

EKİPLER YOĞUN İLAÇLAMA YAPIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesince, haşere ve larva ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği bildirildi.  Bu çerçevede, belediyeye bağlı ilaçlama ekipleri, gündüz ve gece olmak üzere iki vardiya halinde çalışarak, sivrisinek ve diğer zararlıların yayılmasını önlemek için sahada aktif bir şekilde ilaçlama yapıyor. Ekipler, larva ve haşere ilaçlamasını gündüz saatlerinde, uçkun ilaçlamasını ise akşam saatlerinde ve sıcaklığın 22 derecenin üzerinde olduğu anlarda yapılıyor.  

ÖZELİKLE AKŞAM SAATLERİ TERCİH EDİLİYOR

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesinde ilaçlama birimi saha sorumlusu Bülent Gül, il genelinde 130 araçla gece ilaçlaması yapmaya başladıklarını vurgulayarak, “Havanın ısınması ve yaz şartlarının gelmesiyle sivrisinek sorunu için uçkun ve haşere ilaçlamasına başladık. Uçkun ilacının iş yapabilmesi için akşam hava sıcaklığının 22 derece üstüne çıkması gerekiyor. Akşam hava sıcaklığı 22 derecenin üstüne çıkmadığı takdirde ilacımız parçalama yapmayıp, molekülleri yere doğru inmektedir” ifadelerini kullandı. 

Vatandaşlara da seslenen Gül, “İlaçlama araçlarımız mahallelerinden geçerken geçici bir süre kapı ve pencereleri kapatmalarını rica ediyoruz. Çünkü ilacın etkisiyle sivrisinekler kaçışmaya ve evlerin içerisine hücum etmeye başlıyor. Araç sokaklardan geçip gidene kadar 5-10 dakika camlarımızı, kapılarımızı kapatırsak herhangi bir sıkıntı olmayacaktır” dedi. 


 

Kaynak: İHA