Mersin'in Mut ilçesinde ilk defa sandıktan kadın adaylar çıktı. Bir ilke imza atan kadın muhtarlar mazbatalarını alarak göreve başladı.

Yeni muhtarın kesesine bereket! Muhtarlık değil belediye sanki... Yeni muhtarın kesesine bereket! Muhtarlık değil belediye sanki...

KADIN MUHTARLAR ERKEK RAKİPLERİNE FARK ATTI

Mersin Mut'ta 31 Mart Yerel Seçimleri'nde muhtar adayı olan 59 yaşındaki Fatma Ayan 120 oydan 63’ünü alarak erkek rakibini geride bıraktı ve Tuğrul Mahallesi’ne muhtar seçildi. 49 yaşındaki Fatma Dorla ise erkek muhtar adayı karşısında 244 oyun 125’ini alarak Çömelek Mahallesi’nde muhtarlık koltuğuna oturdu. 

KADIN MUHTARDAN İLGİNÇ PROJELER

Mersin'in Mut ilçesinde ilk kadın muhtar seçilmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Tuğrul Mahallesi Muhtarı Fatma Ayan, ilginç projelerle vatandaşlara hizmet edeceğini belirtti. Ayan, “İlk defa Mut ilçemizde 2 kadın aday muhtar olarak seçildik. Atatürk’ün biz kadınlara vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkından yola çıkarak biz de aday olduk. Mut’a bir kadın eli değsin istedik ve çalışmalarımız sonucunda gece gündüz çalışarak bu hedefimize ulaştık. Mahallemizi bir üst seviyeye getirmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

ÇÖMELEK MAHALLESİ'NE KADIN MUHTAR 

Mersin'in Çömelek Mahalle Muhtarı seçilen Fatma Dorla ise, “Önceki seçimde adaylığımı koymuştum. Bir kadın olarak köye kadın eli değmesini istiyordum önceki seçimde kaybettim. 6 adayın içinde ikinci sıraya yerleştim. Benim için avantaj olacağını düşündüm. İkinci sıraya gelmek benim için büyük bir başarıydı. Tekrarını denemek istedim tekrarında da 31 Mart 2024 tarihinde bir seçime girdik. Karşımdaki rakibim eski muhtardı. Bir tane aday vardı eski muhtar. 119 oy o aldı 125 oy ben aldım. Ben birinci geldim. Köyüm için en iyi hizmeti güzel bir şekilde yapacağıma eminim kendime güveniyorum. İstiyorum ki her yerde bir kadının eli değsin istiyorum. Çömelek için de benim elim inşallah uğurlu gelecek her şey güzel olacak” diye konuştu.

KADIN MUHTAR KÖYÜN SORUNLARINI TEK TEK SIRALADI

Çömelek Mahallesi'nin eksiklerine değinen Dorla, “Yollarda şu anda gerçekten ciddi anlamda sıkıntı var. Sularımız yazın yetersiz. Ulaşımımız yok. Gögden yaylasının yolu şu anda çok berbat durumda oranın asfalt yapılması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz inşallah. Daha çok sorunlar var ama ileriye dönük yavaş yavaş tek tek inşallah bunları çözeceğime eminim bir kadın olarak” diyerek sözlerini bitirdi.     

Kaynak: İHA