Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 17 Temmuz 2023 tarihinde imzaladığı ve tüm kamu kurumlarına gönderilen genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin "Tasarruf Tedbirleri" konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandığı hatırlatan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, tasarruf tedbirlerinden Çek Kanunundaki aksaklıklara, piyasadaki fiyat hareketlerindeki istikrarsızlıktan ihracata değerlendirmelerde bulundu  MHP'li Başkan, piyasadaki fiyat istikrarsızlığıyla ilgili olarak cezaların caydırıcılığının çok önemli olduğunu bildirdi.

"HALK HARCAMALAR KONUSUNDA BİLİNÇLİ"

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tasarruf genelgesinin yürürlükte olduğuna dikkat çeken MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Hükûmetin de belediyelerin de şu anda harcamalarına dikkat ettiğini ifade ederek “Çünkü toplum artık bu konularda son derece hassas. Hassas olduğu için de kimsenin artık fazla harcama yapma imkânı yok. İnsanlarımız, Hükûmeti ya da belediyeleri artık gözlemliyor ve toplum bu konuda bilinçli. Hiç kimse savruk ya da fazla harcama yapamaz” dedi.

Antalya’da seçimi kaybeden AK Parti sahaya indi! Antalya’da seçimi kaybeden AK Parti sahaya indi!

"EN BÜYÜK ÇEK DOLANDIRICILIĞI TÜRKİYE'DE"

MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, tasarruf genelgesinin yanında Çek Yasası ile ilgili de eleştirilerde bulunurken, Çek Yasasının dünyada hiçbir örneği olmadığını ve şu anda en büyük çek dolandırıcılığının Türkiye'de yapıldığına dikkat çekti. MHP’li Başkan şu ifadeleri kullandı: 

“Findeks değerine bakıyorsunuz, 1.000 çıkıyor. Sonra bakıyorsunuz, aradan altı ay geçtikten sonra adamların bütün çekleri yazılıyor ve çek bir ödeme aracından ziyade bir vaade aracı, senetle neredeyse aynı şeyi yapıyor. Ama bankaların bu konudaki sorumluluklarını da üstüne yıkalım. Çekler bazen kamu bankalarından daha kolay alınabiliyor, bazı bankalar zor veriyor ya da bazı küçük bankalardan kolaylıkla çek alabiliyorlar. Böyle olunca da bir sürü insanın emeğini dolandırarak sömürüyorlar.”

CEZALARIN CAYDIRICILIĞI ÖNEMLİ

Piyasadaki fiyat istikrarsızlığıyla ilgili olarak da konuşan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan,“Ticaret Bakanlığıyla da bu konuyu istişare edip hakikaten Türkiye'nin ticaretindeki dengeleri düzeltmek gerekiyorsa da biz bunları mutlaka oluşturalım. Ceza dışında yapılacak genelge ya da  bir öneri varsa da bunu da yapalım çünkü cezaların caydırıcılığı da önemlidir” diye konuştu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ