İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, ülkemizdeki milyonlarca yabancı uyruklu kişilere uygulanan sağlık hizmetlerindeki Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyetinin Türk vatandaşları için de uygulanmasını amaçlayan Kanun Teklifini, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

 “YABANCI UYRUKLU KİŞİLER KDV’DEN MUAF”

İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer ile kamera karşısına geçen Aykut Kaya, “Hepimizin hassasiyet gösterdiği bir konuyla ilgili düşüncelerimizi ve hazırlamış olduğumuz kanun teklifimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilindiği üzere, ülkemizde bulunan milyonlarca yabancı uyruklu kişi, aldıkları bazı sağlık hizmetleri için KDV’den muaf tutulmaktadır. Buna rağmen, aynı hizmetlere erişimde, kendi vatandaşlarımız için böyle bir muafiyetin söz konusu olmadığını üzülerek görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 “KDV UYGULAMASINA ÜZÜLEREK ŞAHİT OLUYORUZ”

Ankara'nın DEVA'sı kendi derdine DEVA olamadı Ankara'nın DEVA'sı kendi derdine DEVA olamadı

Açıklamasında kanun teklifi hazırlamaya yönelten etkenlere de değinen Milletvekili Kaya, “Bugün gelinen noktada, sağlık harcamalarında yabancılardan alınmayan KDV’nin, Türk vatandaşlarından alındığına üzülerek şahit oluyoruz. Milletimizin bizlere verdiği sorumluluğun bir gereği olarak, hazırlamış olduğumuz Kanun Teklifimizi, Meclis Başkanlığı’na sunmuş bulunuyoruz. Teklifimizin yasalaşması halinde, her bir Türk vatandaşımız için, koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve ambulans hizmetlerinde KDV muafiyeti sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

İYİ PARTİ SAĞLIK POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI’NA TEŞEKKÜR

“Hiçbir vatandaşımızın kendi yurdunda, öz vatanında yabancılaştırılamayacağını bir kez daha hatırlatıyor, teklifimizin milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz” diyen Milletvekili Kaya, TBMM Başkanlığı’na sunulan Kanun Teklifine destek veren İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanlığı’na ve İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Taner Demirer’e teşekkür etti.

 “SAĞLIK HİZMETLERİNİN KALİTESİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DÜŞTÜ”

İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Taner Demirer de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ülkemizde 10 milyon Suriyeli sığınmacının bulunduğunu belirterek, “Bu sığınmacıların sağlık sistemimize getirdikleri önemli bir yük var. Bu nedenle, ülkemizde sunulan sağlık hizmetlerinin sunum ve standardındaki kalite son yıllarda önemli ölçüde düşmüştür. Sığınmacılara öncelik tanınması ve bizim vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinde geri plana atılması bizi üzmekte ve geniş infial yaratmaktadır” şeklinde konuştu.

Hazırlanan kanun teklifinde eşitlik sağlanması açısından özellikle sağlık hizmetlerinin sunumunda yabancılarda, sığınmacılarda olduğu gibi KDV’nin alınmamasının önemli bir hedef olduğunun altını çizen Demirer, “Kanun teklifinin yasalaşmasını bekliyoruz” dedi.

Muhabir: DUYGU TEKİN