Muğla'nın Fethiye ilçesinde sahilden görüş mesafesinde bulunan ve kara yoluyla ulaşımın olmadığı Şövalye Adası, yaz sezonun gelmesiyle birlikte yerli ve yabancı turistleri de ağırlıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Rodos Şövalyeleri'nin üs olarak kullandığı Şövalye Adası 23 hektar alanda 70 bina, 4 konaklama tesisi, restoranlar ve plajları barındırıyor.

MUĞLA İTFAİYESİNDEN EĞİTİM

Yaz sezonun gelmesiyle birlikte nüfus artışı nedeniyle adada çıkabilecek yangınlara karşı önlem amaçlı bölge halkına, Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından yangına ilk müdahale eğitimi verildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mehmet Karyağdı, şube müdürleriyle birlikte itfaiye ekipleri, ada içinde kurulan yangın hidrantları ve yangın dolaplarının kontrollerini yaparak vatandaşları dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgilenirdi.

"İTFAİYE BİZİ GÜVENDE HİSSETTİRDİ"

Eğitime katılanlardan Şövalye Adası'nda işletmesi bulunan Osman İnci, adada daha önce 5 kadar yangına müdahale ettiklerini belirtip, "Ada içerisinde ağaçların bol olması, kuru otların olması nedeniyle yangın riski de oluyor. İtfaiye ekipleri 50 metre, 100 metre mesafelerde hidrantlar kurdu. Son atlattığımız yangında, ne yaşadığımı bir tek ben biliyorum. Adanın kapalı olması ana kara gibi olmaması nedeniyle biz burada bir kutunun içinde gibiyiz. Tekneyle ulaşım sağlamalarına rağmen 20 dakika kadar kısa sürede burada oluyorlar. İtfaiye ekiplerinin buraya gelmesi bu eğitimi bize vermesi bu sistemin kurulması öncelikle bizler için, kendimizi daha güvende hissettirdi" dedi.

"EĞİTİMLERİ SABIRLA ANLATTILAR"

19 yıldır Şövalye adasında yaşayan Zeynep Kocasinan da yaklaşık 4 hafta önce bir yangın atlattıklarını ve ilk müdahaleyi kendilerinin yaptığını söyledi. Kocasinan ayrıca, "İtfaiye Dairesi Başkanlığının farklı bölgelerde hidrantlarının bulunması bize bir güven veriyor. Çünkü kendi imkanlarımız ile daha kısıtlı olarak yangına müdahale etmek zorunda kalacaktık. İtfaiye ekipleri bugün bu eğitimleri bize sabırla, sakinlikle çok net bir şekilde uygulamalı olarak bize anlattılar. Bizi önemseyerek ciddiye alarak, kontrolleri düzenli olarak yapması bizim düşünüldüğümüzü yakından hissettirdi" diye konuştu.

"BİLİNÇSİZCE ATEŞ YAKMAYIN" 

Eğitim hakkında bilgi veren Muğla büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mehmet Karyağdı da "Buranın ada olmasından dolayı kara ulaşımı yok. Bu yüzden ekiplerimiz olası itfaiye olaylarında iki deniz ulaşımı ile gelmek durumunda kalıyorlar. Anlık müdahale süreci ve efor sarf eden bir durum söz konusu. Şövalye Adasında yangın anında kullanılabilecek yangın hidrantlarımız musluklarımız var. Bunların yanına yangın dolabı yaptırdık ve içerisine 100 metreye uzanabilecek hortumlar koyduk. Bölge haklına da yangın sırasında ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirme ve eğitim verdik. Mevcut itfaiye sistemleri üzerinden bu sistemleri de anlık olarak takip edebiliyoruz. Bu hidrantlarımızın olası bir yangında vatandaşlarımız tarafından kullanılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz" dedi.

"İZMARİTLERİ YERE ATMAYIN"

Karyağdı, ayrıca yerli ve yabancı turistlere de hava sıcaklarının artması nedeniyle oluşabilecek yangınlara karşı tedbirli olmaları için uyarılarda bulunup, "Bilinçsizce ve belirlenen yerler haricindeki piknik alanları dışında ateş yakmamaları, yol ağları üzerinde sigara izmaritlerini atmamaları, önemle rica ediyoruz. Herhangi bir yangın görmeleri durumunda 112 Acil Çağrı merkezini aramalarını önemsiyoruz" diye konuştu.


 

Kaynak: DHA