Pegasus çalışanlarının ve aile bireylerinin (annesi, babası, eşi, çocukları) Pegasus uçuşlarında geçerli indirimli bilet alma hakkı, ciddi bir suistimali beraberinde getirdi. Çalışan kişi bekar ise 10 defa kullanımlık indirimli bilet uygulamasını herhangi bir tanıdığı kişiye de tanımlama hakkını, ücret karşılığı başka insanlara tanımladı ve bu kişiler Pegasus yönetimi tarafından tespit edildi.

EKONOMİK KRİZ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

İddialara göre yaklaşık 40 kişinin işine bu sebepten dolayı son verildi. Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Pegasus’ta benzer olaylar gündeme geldi. Yaşanan skandalı gerekçesi olarak, "Ülkemizde enflasyon ortamından dolayı düşük kalan maaşlar karşısında bazı çalışanların bu tür bir yönteme başvurduğu düşünülmektedir" yorumu getirildi.

Pexels Quintingellar 3375161

SABİT KALAN ÖZELLİKLER

Hava Sosyal Medya'nın özel haberine göre konuya ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Pegasus yönetimi tarafından kişiye özel hakların bir başkasına devrini engelleyen yeni bir uygulama yoluna gidildi. "Arkadaş Bilet" uygulaması kaldıran Pegasus, "Seyahat Arkadaşım" uygulaması getirdi. Yeni uygulamada eş, çocuk, anne ve babalar için alınan aile bireyi bilet hakkı kapsamında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

TEK BAŞINA SEYAHAT YASAK!

Birçok yeniliği de beraberinde getiren uygulamada, bir çalışan sisteme bir arkadaşını 10 bilet hakkı olarak yine kayıt edebilecek ancak bu kişi ancak bu çalışan personel ile uçuşlara katılabilecek. Tanımlı kullanıcı indirimli olarak tek başına seyahat edemeyecek.

BİLETLERDEN BİRİ İPTAL OLURSA...

Pegasus'tan şirket çalışanlarını bilgilendiren yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Yenilenen Seyahat Arkadaşım Uygulaması ile sisteme tanımlanacak seyahat arkadaşı kişi, çalışan ile olmadan tek başına seyahat edemeyecek. Sistemde kayıtlı olan tüm arkadaş bilgileri silindi ve yeni kayıtların yapılması istendi. Çalışan ya da seyahat arkadaşı biletini iptal ederse, ortak PNR iptal olacağı için her iki biletleme işlemi de iptal olacak. Seyahat arkadaşım uygulaması kapsamında tanınan 10 adet indirimli bilet hakkı satılamaz ve devredilemez." 

Muhabir: DUYGU TEKİN