MEB, öğrencilere toplum içinde görgü kuralları ve nezaketin önemini kavratmayı hedefleyen ‘Adab-ı Muaşeret’ dersini 24 Ağustos 2023'te haftalık ders çizelgelerine ekledi. Bu dersin öğretim programı ise 30 Ekim 2023 tarihli Kurul kararıyla resmi olarak kabul edildi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM), ‘Adab-ı Muaşeret’ dersine girmek isteyen öğretmenlere özel eğitim verileceğini duyurdu. Eğitici eğitimini başarıyla tamamlayan öğretmenler, görev yaptıkları illerde ‘Adab-ı Muaşeret’ dersine giren veya girmesi planlanan öğretmenlere eğitim verecek.

TOPLAM 72 SAATLİK 2 DÜZEY MÜFREDAT

Toplam 72 saatlik bir öğretim programını içeren eğitimin birinci düzeyde ‘görgü ve nezaket’, ‘ailede görgü kuralları ve nezaket’, ‘okul ortamında görgü kuralları ve nezaket’ ve ‘toplum içinde görgü kuralları ve nezaket’ konularını içeren 4 ünite sunulacak.

İkinci düzeyde ise ‘kişiler arası ilişkilerde görgü kuralları ve nezaket’, ‘çevrede görgü kuralları ve nezaket’, ‘dijital ortamlarda görgü kuralları ve nezaket’ ve ‘farklı kültürlerde görgü kuralları ve nezaket’ başlıkları ele alınacak.

EĞİTİM İÇİN ARANAN KRİTERLER

Eğitici eğitimine katılmak isteyen öğretmenlerden, belirli kriterleri taşımaları bekleniyor. Talep edilen kriterler arasında en önemli maddeyi, görev süresi oluşturuyor. Eğitim almak isteyen öğretmenlerde, ‘en az 5 en fazla 20 yıl öğretmenlik deneyimi’ şartı aranıyor. Görev yaptıkları yerlerin dikkate alınacağı aşamada eğitim hakkı kazanan öğretmenler, asil ve yedek öğretmenler olarak seçilecek.

OGM, her il için belirli sayıda öğretmenin eğitici olarak seçileceğini belirterek başvuru sürecini başlattı. Başvuruların en geç 9 Şubat 2024 tarihine kadar resmi yazı ile Genel Müdürlüklerine ve [email protected] mail adresine gönderilmesi gerekiyor.

Üniversite hayali kuranlar dikkat! Başvurular bugün bitiyor Üniversite hayali kuranlar dikkat! Başvurular bugün bitiyor

Öğrencilerin çevreleriyle daha duyarlı ilişkiler kurmalarına ve dijital ortamlarda da görgü kurallarının önemini kavramalarına yardımcı olacak bu ders, öğrencilere farklı kültürlerdeki görgü kurallarını ve nezaketi öğretmeyi amaçlıyor.

Muhabir: DUYGU TEKİN