Papatya çiçeklerinden elde edeceğiniz papatya çayının sağlığa birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle uykusuzluğa iyi gelen bu çayın daha bilinmeyen birçok yararı bulunuyor. Zayıflama, cilt ve diğer birçok konuda faydası olan papatya çayının neye iyi geldiğini sizler için özetledik. Papatya çayı faydaları için listemize göz atın…

Papatya çayının faydaları, günlük ya da belirlenen sürede uygun miktarda tüketildiğinde maksimum etkiyi gösterir. Bu nedenle uzmanlar abartılmaması koşuluyla yeterli miktarda papatya çayı tüketmenin sağlık açısından faydalı olduğunu belirtiyor. Peki, papatya çayının faydası tam olarak hangi sağlık alanlarında ortaya çıkıyor? İşte detaylar…

Papatya Cayi Faydalari 7

Papatya Çayının Faydaları Hakkında

Çay olarak tüketildiğinde papatya faydaları, inanılması güç muhteşem etkilerle beraber sağlığınızı olumlu etkileyebilir. Ballı, limonlu, kekikli, melisa çayıyla ile karıştırılmış haliyle papatya çayı faydaları birçok konuda oldukça etkili. Bu nedenle papatya çayı yapımı, günümüzde sağlığına dikkat eden kişilerin önem verdiği konular arasında yer alıyor.

İltihap giderici özelliğinden soğuk algınlığına iyi gelmesine kadar birçok hastalıkta papatya çayı, etkili bir çözüm olabilir. Vatandaşlar ise özellikle papatya çayı zayıflatır mı sorusuyla birlikte daha çok kilo vermeye yönelik araştırmalar yapıyor. Papatya çayı faydaları ve yan etkilerini sizler için araştırdık…

Papatya Cayi Faydalari 5

Papatya Çayı Faydaları: Şifa Deposu İçeceğin Bilinmeyen 13 Yararlı Etkisi

Papatya çayı faydası yüksek bitki çaylarından birisidir. İbrahim Saraçoğlu başta olmak üzere pek çok doktorun önerdiği bu karışım için inanılması güç faydalar anlatılıyor. Papatya çayının faydaları, özellikle uygun miktarda ve önerilen şekilde tüketildiğinde daha etkili bir hale gelerek sağlığı olumlu yönde etkileyebilir.

Bitki çayları arasında yararlarıyla önemli bir noktada bulunan papatya çayı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Uyku problemi yaşayanlar için daha rahat uyku sağlar.
 • Soğuk algınlığı ve öksürük problemine karşı iyi gelir.
 • Adet öncesinde gerginlik sendromu probleminin belirtilerini azaltır.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.
 • Stres ve kaygıyı azaltır, sakinleşmenizi sağlar.
 • İshale karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Diyabet tedavisinde çoğunlukla tercih edilen bitki çayıdır.
 • Adet söktürücü etkisi bulunur.
 • Boğazı yumuşatır ve boğaz ağrısını giderir.
 • Egzama ve çeşitli cilt sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Antikanser etkisine sahip bileşenleri bulunur.
 • Osteoporoz tedavisinde tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.

Papatya çayının yararları, bilinen haliyle bu şekildedir. Ancak yapılan çalışmalara göre papatya çayının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Şimdi papatya çayı ile hazırlanacak olan bazı karışımların faydalarına bakalım.

1- Ballı Limonlu Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı tariflerini incelediğimizde çoğunlukla limon görürüz. Bunun altında yatan neden ise limonlu papatya çayı faydalarının daha etkili olmasıdır. Eğer günlük tüketim içerisinde bir miktar bal ile birlikte papatya çayınıza limon karıştırırsanız, daha etkili faydalara ulaşabilirsiniz.

Ballı limonlu papatya çayının faydası ise temelde mide ve boğaz bölgesinde gerçekleşir. Bu şekilde bir karışım hazırladığınızda boğaz ağrısına iyi geldiğini göreceksiniz.

Papatya Cayi Faydalari 4

2- Melisa ve Papatya Çayı Karışımının Yararları

Melisa çayı, bitki çayları içerisinde bir diğer önemli ve yararı yüksek içecekler arasında yer alıyor. Papatya çayı faydalarıyla birlikte melisa çayının da yararlarına erişmek istiyorsanız, bu karışımı deneyebilirsiniz. Ancak sakinleştirme yönüyle kuvvetli olan bu iki çayın önerilen düzeyde ve miktarda tüketilmesi önerilmektedir.

Bu nedenle melisa ve papatya çayı karışımı faydaları için öncelikle doktorunuza danışmakta yarar görülüyor. Melisa ve papatya çayının faydalarını böylece daha etkili bir şekilde görebilirsiniz. Bu karışımdaki temel fayda ise baş ağrısının giderilmesi yönünde gerçekleşir.

3- Papatya Çayının Diğer Yararları

Papatya çayı faydaları, bilindiği üzere çok geniş kapsamlı olarak değerlendirilebiliyor. Özellikle adet söktürücü yapısı, egzama gibi cilt problemlerine iyi gelmesi, bunlarla beraber kaygı ve stres azaltıcı etkisiyle sakinleştirmesi, uyku problemini çözmesi gibi birçok olumlu etkiden söz edilebilir.

Papatya çayının faydalarını kısaca açıklayacak olursak şu şekildedir:

 • Papatya çayı, antiinflamatuar etkisi göstererek yaraların ve iltihapların hızla iyileşmesini sağlayabilir.
 • Papatya çayının bir diğer faydası ise sindirim sağlığını düzenlemesidir. Mide spazmlarını da azaltabilen bu çay, antispazdomik olarak işlev görüyor.
 • Papatya çayı adet söktürür mü diye soruyorsanız kesinlikle evet yanıtını verebiliriz! Regl açısından en önemli faydası bu yönde gerçekleşir. Antiinflamatuar, sedatif, anti anksiyete, antispazdomik etkileriyle adet ağrıları ve krampları gidermektedir.
 • Papatya çayının bilinen en önemli faydalarından bir diğeri ise stres ve kaygıyı azaltır, sakinleşmenizi sağlar ve uyku düzeninize kavuşmanızın anahtarıdır. Özellikle depresyona iyi gelmesi, psikolojik olarak zorlu dönemlerden geçen kişilere destek olacaktır.
 • Papatya çayları kolesterolü dengeler ve kan basıncını düşürür. Bu da neticede kalp hastalıkları riskini azaltır.

Papatya çayı neye iyi gelir sorusunun temel yanıtları bu şekildedir. Eğer uyku probleminiz varsa, stresli ve kaygılı bir dönemden geçiyorsanız, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarınız varsa, ek olarak adet söktürücü etki ve daha birçok faydayı görmek istiyorsanız, bu çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Papatya Cayi Faydalari 2

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Pratik İpuçları

Papatya çayı faydalarını inceledikten sonra gelelim tarif bilgilerine. Papatya çayı yapımı için farklı birçok alternatif yöntem bulabilirsiniz. Ancak temel olarak papatya çayı tarifi için basit birkaç adım yeterli olmaktadır.

Papatya çayı nasıl yapılır? İşte yanıtı:

 • Bir bardak (250 ml) kaynatılmış içme suyu hazırlayın. Sonrasında 1 tatlı kaşığı kadar papatya çiçeği ekleyin. Bardağın ağzını hava almayacak şekilde kapatarak 10 dakika kadar demlemeye alın.
 • Gargara olarak kullanmak istiyorsanız eğer, fincan içerisine 2 – 3 çay kaşığı papatya çiçeği ekleyip yarım bardak kaynatılmış su ekledikten sonra demlemeye bırakabilirsiniz.

Papatya Çayı Sakinleştirir Mi? Uyku Getirir Mi?

Papatya çayının faydalarını araştıran birçok kişi, genel olarak sakinleştirici ve uyku getirici etkisi üzerine yoğunlaşmaktadır. Gerçekten de papatya çayı faydaları incelendiğinde en önemli özellik olarak bu iki unsur sayılabilir.

Papatya çayı sakinleştirir mi, uyku getirir mi şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, cevabımız evet olacaktır. Papatya çayının yararları arasında stres ve kaygı giderici etki, bunlarla beraber uykusuzluk problemi yaşıyorsanız uyku getirici etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Papatya Çayı Zayıflatır Mı?

Papatya çayı kilo verdirir mi sorusu ise araştırılan konulardan bir diğeridir. Papatya çayı faydaları arasında zayıflamaya yönelik doğrudan bir etki bulunmamaktadır. Yani bu çayı doğrudan düzenli olarak tüketmeye başladığınızda kilo vermeniz mümkün değildir. Ancak, antiinflamatuar etkiyle birlikte kan şekerini düzenlemesi, stresi azaltması ve diğer benzer etkileriyle birlikte kilo vermenize dolaylı yoldan katkı sağlayabilir.

Papatya Cayi Faydalari

Papatya Çayının Tansiyon Üzerine Etkisi: Yükseltir Mi? Düşürür Mü?

Papatya çayı özellikleri ve faydaları konusunda kullanıcıların merak ettiği bir diğer soru ise tansiyon üzerine olmaktadır. Bu doğrultuda papatya çayı tansiyonu yükseltir mi, düşürür mü şeklinde pek çok araştırma yapılabiliyor. Soruların zıtlığından da anlaşılacağı üzere konuyla ilgili kafa karışıklıkları da mevcuttur.

Papatya çayı faydaları arasında tansiyonu düşürücü etki sayılabilir. Kalp rahatsızlıklarını azaltıcı etki göstermesi, kolesterolü düşürmesi, kan şekerini düzenlemesi gibi pek çok fayda; özellikle yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerde tansiyonun düşerek düzenlenmesi gibi etkilerin görülmesini sağlayabilir.

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 18 Mayıs Cumartesi günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 18 Mayıs Cumartesi günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...

Papatya Çayı Yan Etkileri

Papatya çayı faydaları kadar bu bitki çayının yan etkilerine de değinmek gerekir. Papatya çayı içmenin insanlar üzerinde doğrudan bir yan etkisi ya da zararı bulunmaz. Ancak papatya ailesinden olan krizantem ve yakup otu bitkilerine alerjisi olan kişilerde papatya alerjisi de olabileceğinden dolayı kontrollü kullanım önerilmektedir.

Papatya çayı yan etkileri konusunda küçük çocuklar, karaciğer ve böbrek hastaları, hamile kadınlar, yukarıdaki açıklamaların dışında tutulabilir. Her ne kadar papatya çayının bu gruptaki insanlar üzerinde etkisi tam olarak araştırılmamış olsa da, yine de bu kişilerin papatya çayını tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Papatya çayının faydalarıyla ilgili olarak sıkça sorulan soruları yanıtladık:

1- İbrahim Saraçoğlu'na göre papatya çayı neye iyi geliyor?

Papatya çayı faydalarını araştıran birçok kişi ülkemizde en önemli doktorlardan birisi sayılan İbrahim Saraçoğlu’nun yorumunu merak etmektedir. Saraçoğlu’na göre papatya çayının faydası daha çok uyku, stres ve sakinleşme üzerine gerçekleşir. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu papatya çayının egzama, sedef, dermatit gibi cilt problemlerine iyi geldiğini de belirtmiştir.

2- Papatya çayı günlük ne kadar tüketilmeli?

Papatya çayının günlük ne kadar tüketileceği kişinin metabolizmasına ve durumuna özgü olarak değişmekle birlikte genellikle uzmanlar günde 1 – 2 bardak tüketilmesini önermektedir

Muhabir: Duygu Tekin