'Ustalara Saygı' konseri  SMA hastası Yusuf'a umut olacak 'Ustalara Saygı' konseri  SMA hastası Yusuf'a umut olacak

Antalya, Cumhuriyet kutlamaları dolayısıyla oldukça sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor. Muratpaşa Belediyesi’nin Kaleiçi Old Town Festivali kapsamındaki sanat etkinlikleri, Büyükşehir Belediyesinin 100. Yılda 100 Sanatçı 100 Eser 100+1 Sergisi sanatseverleri ağırlıyor. Bir diğer sergi de Ressam Mustafa Özdemir 25 Ekim’de açtığı resim sergisi. Sergi, 5 Kasım tarihine kadar Han Kafede ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.

1915 SARIKAMIŞ’IN CESUR YÜREKLERİ

Kafenin girişinde Sarıkamış’ta kaybedilen cesur yürekleri, yüce dağlar eteğinde, ölüme terkedilişleriyle resmetmiş. Kafenin biraz içine doğru ilerleyince, hemen ardından Hasan Oğlan Köy Enstitülü babasının anısına, dayanışmayı, o yılların başkaldırısını bir başka tuvale aktarmış. Özdemir,

"Ben çok üreten, heyecanlı bir ressamım. Bir olay ya da duygu beni hemen etkiler ve ardından bir resim yaparım. Çok çalışırım, çabuk üretirim." dedi.

RENKLERİNİ EGENİN VE ORDA ANADOLU SICAĞINDA SEÇİYOR

Özdemir eserlerini, yaşadığı ve etkilendiği her olaydan esinlenerek üretmiş. Özdemir, “Zeytinime Dokunma” sözünden yola çıkarak zeytin ağacını, “Dur bana dokunma” diye çığlık atar gibi betimlediğini belirtti. Gezi günlerini anlattığı resimde hem umut, hem acı, hem de dayanışma akriliğin renkleri ile ortaya çıkıyor. Egenin ve Orta Anadolu’nun sıcağı, sarı sıcak renklerle resmi görenleri kucaklıyor.

BOZKIRIN PALETİ

Mustafa Özdemir1958 yılında Kırşehir’de, Neşet Ertaş’ın hemşerisi olarak dünyaya geldi.1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Neşet Günal ve Neşe Erdok atölyesinden mezun oldu. Özdemir, sergilediği eserlerin her birinin toplumsal mesajlar içerdiğini, Türkiye'de ve dünyada yaşanan dramları resmettiğini söylüyor. Özdemir,

"Bir sanatçı olarak yaşanan olayları görmezlikten gelmem, sessiz kalmam mümkün olmaz. Toplumları yaralayan olayları, kurtuluş savaşımızı, kör enstitülerinin yok edilişini isyanımı fırça darbelerimle yorumluyorum." diyerek de resim anlayışını açıkladı.

YARALARI AKITAN RENKLER

Bozkırın Paleti olarak kendini adlandıran Özdemir, Cumhuriyet Sergisini de şöyle anlattı:

"Resimlerim Sarı Kamış acısını, Anadolu sıcağını, kurtuluş destanımızı, Cumhuriyetimiz için ödediğimiz bedelleri, yaşanan dramları, siyasi geçmişimizdeki yaraları aktarır renkler ve fırça darbeleriyle, bu sergiyi de Cumhuriyetimizin 100. Yaşına armağan olarak açtım."

12 adet büyük boy eserin yer aldığı sergi, 5 Kasım tarihine kadar Han Kafede ziyaretçilere açık olacak.