TÜRSAB Sağlık Turizmi İhtisas Başkanı İlknur Fidan, saç ekimi, diş tedavisi, estetik ve sağlık turizmi alanında oluşan davalara Adalet Bakanlığı'nca atanan Türkiye'nin ilk bilirkişi oldu.

Bodrum'da bayram yoğunluğu! Vatandaşlar sahile akın etti Bodrum'da bayram yoğunluğu! Vatandaşlar sahile akın etti

BİLİRKİŞİ OLARAK ATANDI

Çok sayıda sağlık acentesi ve acentesinin Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi ile hizmet sunarak sağlık turizmi alanında, bazı koşullardan şikayeti ile davalık edilebilmektedir. Adalet Bakanlığı, davaların giderek arttığı ve bilirkişiliği olmayan bu alanda ilk görevlendirmesini gerçekleştirdi. TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu yönetim kurulu üyesi ve Sağlık Turizmi İhtisas Başkanı İlknur Fidan, sağlık turizmi alanındaki davalar için bilirkişi olarak atandı. Daha önce sağlık turizmi alanında resmi olarak atanan bilirkişi olmadığını söyleyen İlknur Fidan, Adalet Bakanlığı'nın yurt dışından yayınlandığını ancak mahkemeye intikal etmiş davalar için ilk bilirkişi olarak kendisini atadığını söyledi. Bu atamanın ardından ilk sonuçlarının da Antalya 10'uncu Asliye Mahkemesi'nde tedavi tedavisine yönelik bir davayla ilgili olarak kendisine verildiğini belirten Fidan, kaydedildiği incelendikten sonra bilirkişi olarak raporunu mahkemeye sunacağını kaydetti.

"DAVALAR HIZLI SONUÇLANDIRILMASI GEREKİYOR"

Fidan, Türkiye'de son yıllarda sağlık turizminde ciddi bir gelişme yaşandığını, buna bağlı diş tedavisinin saç ekimine, organ naklinden estetiğe çok sayıda turistin bu amaçla başta Antalya ve İstanbul'a geldiğini söyledi. Sağlık turizmi için yurt dışından gelenlerin arızasını gösteren bölge hastane ve kliniklerde yaşananların bu alandaki faaliyet acenteleri için de çok önemli olduğunu söyleyen Fidan, "Acenteler, onları Türkiye'ye getiren aracı kuruluşlar. Sağlık Bakanlığı'ndan akredite olmuş kurumlar çok önemli. Bu davaların da Çok hızlı sonuçlandırılması gerekiyor.Türkiye'ye dayalı olarak saç ekimi, diş tedavisi, organ nakli, onkoloji ve gelecek estetik bölgelerde yurt dışından ilaçlar.Acenteler bu evde getiriyor, havaalanından alıp, doğrudan götürüyor, doktorla bir araya getiriyor. Zaten akredite olmuş acente olarak Sağlık Bakanlığı'na da bu konuda bilgi veriyoruz. Dava açılsa da sonuçlanmıyordu" diye konuştu.

ANTALYA TURİZMİNDE ÖNEMLİ KATKI

Bu alandaki talep artışına bağlı davaların da arttığından bahseden Fidan, "Örneğin diş kliniği, standart iş yapmak zorunda. Yurt dışı hasta geldiğinde zaman verilen kalitede işin yapılması gerekiyor. Antalya'da çok fazla diş kliniği olduğu için para kazanmak ve rekabetin de yüksek olması" nedeniyle verilen umutlar tutulamıyor. Diğer sağlık turizminin Antalya turizmine çok ciddi katkısı var. Bu alanda tedavi gelenler, her şey dahil bulunande değil; şehir merkezindeki butik konumda konaklatılıyor" dedi. 

Kaynak: DHA