Antalya'da vatandaşların vazgeçilmezi olan çikolata tüketimi her geçen gün artıyor. Uzmanlar  7 Temmuz Dünya Çikolata Günü'nde, çikolatanın önemine dikkat çekti. Özellikle sağlık sorunları olmayan bireyler için günde 20-30 gram bitter çikolata tüketimi uyarısında bulunuldu. 

7 TEMMUZ DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ 

7 Temmuz 1550'de kakao çekirdeklerinin Avrupa'ya ilk kez gelişi üzerine her yılın 7 Temmuz günü, Dünya Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Çikolatanın hem ruhu hem vücudu iyi geldiğini belirten uzmanlar fazla tüketilmesi taktirde tehlike yaratabileceğini söyledi.  

MARKETLERDEN ÇİKOLATA ALIRKEN BAZI HUSUSLARA DİKKET EDİLMELİ 

Uzmanlar çikolata tüketiminde bazı hususların dikkat edilmesine dikkat çekiyor. Marketlerden çikolata alırken yüksek kakao oranına sahip çikolataların tercih edilmesini gerekiyor. Uzmanlar kaliteli ve yüksek kakao oranına sahip en az yüzde 60 kakao içeren bitter çikolataların tercih edilmesini öneriyor. Beslenme uzmanları ise bitter çikolat tüketirken yanında süt veya badem gibi protein kaynağı besinlerle tüketmek iyi bir seçenek olabileceğini kaydediyor. Ancak çikolatayı ölçülü miktarlarda tüketmek sağlık için önem arz ediyor.

BİTTER ÇİKOLATA ANTİOKSİDAN AÇISINDAN ÇOK ZENGİN 

Bitter çikolata kişiyi ruhsal olarak da mutlu ediyor. Çikolata tüketilmesi taktirde vücut seratonin hormonu salgılıyor. Çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle bitter çikolata, antioksidanlar açısından çok zengin. Ayrıca bitter çikolata yüksek antioksidan ve flavonoid içeriği sayesinde antioksidan kapasitesi arttırılabiliyor. Bununla birlikte bitter çikolata magnezyum açısından zengin bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kan basıncını düşürüp kalp-damar sisteminin rahatlamasına katkıda bulunabiliyor.

AMAN BAĞIMLI OLMAYIN!

“Aşırı çikolata tüketimi bağımlılığa neden olabilir” şeklinde uyarıda bulunan uzmanlar, özellikle kalp sağlığı, şeker hastalığı veya kolesterol sorunu olanlar için diyetisyen önerilerine uygun şekilde tüketilmesi öneriliyor. Yapılar bir araştırmaya göre düzenli ve ölçülü tüketim durumunda, bitter çikolatanın kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.
                                        

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN