DSİ Antalya Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şubesi’nin 8. Olağan Kongresi’nde yapılan yönetim kurulu seçimini Mehmet Yurdakul’un mavi listesi kazandı. Genel Başkan Mustafa Işık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Isparta Şubesi Başkan ve üyeleri, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Fatih Yılmaz’ın hazır bulunduğu, şehit aileleri ve gazilerin yoğun katılımı ile gerçekleşen genel kurulda 152 üye yer aldı.

BİR ARADA KUCAKLAYICI OLACAĞIZ

Genel Kurul açılışında konuşan Genel Başkan Mustafa Işık, her iki adaya da başarılar diledi. Şube Başkan adayı Mehmet Yurdakul da yaptığı konuşmada, Antalya’daki tüm şehit aileleri ve gazilerin yönetimi olacaklarını, birleştirici ve kucaklayıcı olacaklarını söyledi.

YÖNETİM KURULUNA KİMLER GİRDİ?

Konuşmaların ardından Şube Yönetim Kurulu seçimi yapıldı. Mavi liste ile aday olan Mehmet Yurdakul’un listesi  90 oy alarak seçimin kazananı oldu. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şubesi’nin üç yıl görev yapacak yeni yönetimi şu şekilde oluştu:

Yönetim Kurulu Asil: Mehmet Yurdakul, Ziya Kurt, Ahmet Hasan Çelik, Handan Karaer, Hikmet Yalçın.

Yönetim Kurulu yedek: Tolgahan Orhon, Nazım Karaca, Gülsün Aydacı, Mehmet Çelikel, Serap Polat.

Denetim Kurulu: Ali Timur, Ahmet Varlı, Tayfur Şahan.

Disiplin Kurulu: Ramazan Çeliker, Abdullah Öztürk, İsmail Tolu.

Tabiplerden kanun değişikliğine itiraz! Tabiplerden kanun değişikliğine itiraz!

DERNEK HAKKINDA

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Türk ordusu mensubu olup savaşta veya görev başında sakatlanan gazileri ve şehit ailelerini temsil eden, merkezi Ankara'da bulunan bir dernek. Kamu yararına çalışan dernekler statüsünde bulunan derneğin genel başkanı Mustafa Işık'tır. Kökleri 1915 yılında kurulan Malulini Guzata Muavenet Heyeti'ne dayanan oluşum, daha sonra çıkarılan bir tüzükle Malulini Askeriyeye Muavenet Heyeti adını almıştır. Bu dönemde, heyet gelir oluşturmak için bazı ticari etkinliklerde bulunmuştur. Bir süre Malul Gaziler Heyeti adını da kullanan topluluğun hesapları 1929 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan 1485 sayılı yasayla tasfiye edilmiş ve mal varlığı paraya çevrilerek, gazilere dağıtılmıştır. Heyet olarak kurulan dernek 1931'de Ordu Malulleri Cemiyeti, 1940'ta Ordu Malulleri Birliği, 1945'te Malul Gaziler Birliği, 1959'da Harp Malulü Gaziler Cemiyeti, 1961'de ise Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adıyla etkinlik göstermiştir. Daha sonra benzer amaçlara ve hedeflere sahip birçok derneğin kurulmuştur. Bu dernekler 1983 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan 2847 sayılı yasayla Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adı altında birleştirilmiştir.     

 

 

Muhabir: BÜLENT ÖNER