Merkez Bankası’nın faiz artırımını sürdürmesi sıfır ve ikinci el taşıt piyasasını olumsuz etkiledi. Kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle araç satışları düşüşe geçerken, ikinci el taşıt satışlarında senet dönemi başladı. 

BAYRAM HAREKETLİLİĞİ YAŞANMADI

Merkez Bankası’nın faiz kararları ile enflasyondaki tutarsızlıklar sıfır ve ikinci el taşıt sektörlerinde satış rakamlarının geçtiğimiz yılların altında kalmasına neden oldu. Öyle ki her bayram dönemi araç satışlarında yaşanan artış, 2024 yılı Ramazan Bayramı öncesinde tekrarlanmadı. Sıfır ve ikinci el taşıt almak isteyenler kredi faizlerinin yüksek olmasın dolayısıyla araç sahibi olma hayallerini başka bayramlara bıraktı. 

ARAÇ PİYASASINDA BELİRSİZLİK HAKİM

Sıfır araç bayileri ile ikinci el taşıt satışı gerçekleştirilen galericiler cephesinde geleceğe yönelik öngörüler henüz netlik kazanmış değil. Sıfır ve ikinci el taşıt piyasasındaki belirsizlik durumu, döviz kurundaki dalgalanma beklentisi nedeniyle henüz aşılamadı. Bayram önü piyasa biraz kıpırdamış olsa da yaşanan hareketlilik beklenen düzeyde değil. 

KREDİ FAİZLERİ YÜKSEK

Hükümet tarafından alınan parasal sıkılaşma tedbirleri nedeniyle piyasada nakit sıkıntısı yaşanıyor. Sıfır ve ikinci el taşıt almak için bayi ve galericilerin yolunu tutan vatandaşlarsa yüksek kredi faizleri nedeniyle taşıt sahibi olma umutlarını başka bahara bırakmak zorunda kalıyor. Kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle otomotiv piyasası durağan bir dönem geçiriyor. 

İKİNCİ EL TAŞITTA SENET DÖNEMİ

Mevcut şartlarda 400-500 bin TL kredi çekerek alınan bir sıfır ya da ikinci el taşıt için geri ödenecek para 1 milyon TL’nin üzerine çıkabiliyor. Bu durumdan kaynaklı sıfır araç satışları durma noktasına doğru ilerlerken, ikinci el taşıt sektörü geliştirilen yöntemlerle yoluna devam etmeye çalışıyor. Kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle işlerin durma noktasına geldiği galerici sitelerinde birçok esnaf senetle ikinci el taşıt satma dönemi başlatmış durumda. 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU