SP Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, Yılmaz Erdoğan’ın 20 yıl sonra ekrana döndüğü ve fragmanlarıyla haftalardır konuşulan ‘İnci Taneleri’ dizisi hususunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.  

“KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR"

Önergesinde ulusal bir TV kanalında yayınlanan ‘İnci Taneleri’ adlı dizinin, ilk tanıtım çalışmasından itibaren konusu ve sahneleriyle kamuoyunun tepkisini çekmeye devam ettiğini belirten Milletvekili Kılıç, söz konusu dizinin bireyleri pavyon yaşantısını teşvik ettiğini iddia etti.

“PAVYONLAR İLLEGAL YAŞAMLARIN MERKEZİDİR”

Pavyonları, ‘dizide normalleştirilen hatta özendirilmeye çalışılan, özellikle genç kızların saplandığı ve bir daha kurtulamadığı illegal yaşamların merkezi’ olarak tanımlayan Milletvekili Kılıç, çeşitli yayınlar aracılığıyla; uyuşturucu ticaretinin, mafya ve kadın bedeninin pazarlanması suçlarının aklanmasının kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizdi.

CHP Kepez adayı Kocagöz'den birlik ve beraberlik vurgusu CHP Kepez adayı Kocagöz'den birlik ve beraberlik vurgusu

“BAKANLIK OLARAK NE TÜR ÖNLEMLER ALIYORSUNUZ?”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a hitaben, “Televizyon kanallarında süslenerek topluma sunulan pavyon kültürü vb. ahlaksızlıklar karşısında Bakanlığınızın ne tür önlemler aldığı merak edilmektedir” diyen Milletvekili Kılıç’ın, Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergede şu ifadeler yer aldı:

* Toplumsal yaşantımız ve değerlerimizle çelişen söz konusu dizi yayından kaldırılacak mıdır?

* RTÜK’ün misyon olarak benimsediği; “paydaşların hak, menfaat ve değerlerini gözetmek” cümlesinde geçen “menfaat” ve “değer” kavramlarıyla kast edilen nedir?

* RTÜK, kendi inanç ve değerleriyle bağdaşmayan içeriklere maruz bırakılan insanımızı paydaş olarak kabul etmiyor mu?

* Bir yayın içeriğinin zararlı olup olmadığını belirleyen kriterler ve yaptırımı gerekli kılan ihlaller nelerdir?

* Özellikle son yıllarda tepki çeken dizilerle ilgili görevde olduğunuz süre boyunca hangi önlemleri aldınız? Hangi dizilere yönelik hangi yaptırımları uyguladınız?

* Söz konusu dizi ve benzeri içeriklerin oluşmaması ve ekranlarda görünür hale gelmemesi adına hangi çalışmaları yapmaktasınız?

Muhabir: DUYGU TEKİN