2023 yılı devlet destekli tarım sigortaları istatistikleri, tarımdaki risklere karşı sigortalanmanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından açıklanan veriler ışığında, tarım sigortalarında hem bedeller hem de hasar ödemeleri rekor seviyeye ulaştı.

SİGORTA BEDELLERİ VE POLİÇE SAYILARINDA KATLANMA

Geçen yıla kıyasla sigorta bedellerinde %115,5 artış gözlemlenerek 638 milyar liraya ulaşıldı. Bu artışa paralel olarak devlet destek prim tutarı %91,7, toplam prim tutarı ise %92,6 oranında artarak sırasıyla 9 milyar 244 milyon lira ve 17 milyar 349 milyon liraya yükseldi. Poliçe sayısında ise %0,3 artışla 3 milyon 86 bin adede ulaşıldı. Antalya tarım sektörü, üreticileri kuraklık, sel, dolu, fırtına gibi doğal afetlerden ve hastalıklardan kaynaklı hasarlara karşı koruma altına alan tarım sigortası uygulamasında ilk sıralarda yer aldı.  

HASAR ÖDEMELERİNDE DE ARTIŞ

Sigorta bedellerindeki artışa paralel olarak hasar ödemelerinde de önemli bir artış gerçekleşti. Toplam ödenen hasar bedeli %109,6 artarak 13 milyar 500 milyon liraya yaklaştı. Hasar ödemelerinde ilk sırayı 5 milyar 76 milyon lirayla bitkisel ürünler alırken, onu 1 milyar 505 milyon lirayla büyükbaş hayvan hayat sigortası izledi. Hasar ödemelerinde en önemli neden ise 2 milyar 378 milyon lirayla don olayı olarak kaydedildi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ