Yaklaşan yerel seçimlerin öncesinde Antalya merkez ve ilçelerinde seçim çalışmalarına başlayan Türkiye İşçi Partisi örgütleri yerel seçimlere kendi adaylarıyla hazırlanacak. Konyaaltı İlçesinde esnafı ziyaret eden TİP MYK Üyesi Yunus Başaran ve partililer vatandaşların sorunlarını dinleyerek çözüm önerileri sundular.

ANTALYA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU: BARINMA 

TİP MYK Üyesi Yunus Başaran ile partililerin esnaf ziyaretlerinde yaşanan sorunlara çözüm önerilerini anlattılar. Başaran, düzenlenen ziyaretlerde en çok barınma sorununu duyduklarını ifade ederek,

“Antalya’nın en büyük sorunlarından birisi konut sorunu. Bunu yaşamayan birisi, vatandaşlara temsil edip anlatamaz. Ben kendimden de örnek vereyim, milletvekili seçimlerinden önce ev sahibim bana tebligat gönderdi ve evden çıkmamı istedi. Artık Antalya bırakın asgari ücretliyi; öğrenciler için, memurlar için bir sürgün yeri haline geldi. Antalya’ya tayini çıkan buraya gelmek istemiyor. Burada olan da dışarıya tayin istiyor. Bahsettiğiniz barınma sorunu çok ciddi bir sorun haline geldi. Ne oldu da Antalya bu hale geldi? Siz eğitimi alınıp satılır bir hale getirirseniz, yoksul çocukları okuyamaz. Akdeniz Üniversitesi’ne bu yıl önemli oranda öğrenci kayıt yaptırmadı. Nasıl yaşayacak burada? Yaşama şansı yok. Bizim 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili adayımız olan Ahmet, tıp fakültesi öğrencisi. Okuldan çıkıyor, sekiz saat bir kafede garsonluk yapıyor. Full time işçi, part time öğrenci. TOKİ’ler yapılıyor, TOKİ’lerin kime çıktığı belli değil. Nasıl yapıldığı belli değil. Bu devletin bir yığın kamu arazisi var. 'Bu kamu arazisini patronlara yağmayla peşkeş çekeceğinize toplumcu, güvenli konutlar yaparak insanları konut sahibi yapabilirsiniz' dediğimiz zaman da 'Ya böyle şey olur mu?' diyorlar. Bu işin merkezinde para olduğu sürece siz konut sorununda, eğitim sorununda, sağlık meselesini de yaşamı da çözemezsiniz. Fiyatların artışını göç konusuna da bağlayabiliriz. Ancak konut laik, sosyal bir hukuk devletinde, devletin sağlaması gereken en temel hizmetlerden birisidir.”

PARAN VARSA TEDAVİ OLURSUN

Sağlıktan birçok alanda ütopik fiyat artışı yaşandığını dikkat çeken Başaran, 

“Sağlık aynı şekilde, paran varsa tedavi görüyorsun, yoksa göremiyorsun. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Antalya’ya ciddi bir Rus ve Ukraynalı insan geldi. Taleplerde bir artış oldu, ama burada devlet ortada yok. Yani buna bir müdahale yok” şeklinde konuştu.