Güneş tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasından geçmesi ve belirli bir oranda güneş ışığını engellemesiyle oluşacak. 2024 yılının ilk güneş tutulması 8 Nisan Pazartesi (Bugün) günü, Türkiye saati ile 18.42'de başlayacak, tam tutulma 21.17'de meydana gelecek. Güneş tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi? Güneş tutulması etkileri neler olacak? Güneş Tutulması Türkiye’de nereden izlenebilecek? Hepsi ve daha fazlası haberimizin içinde…

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Ay’ın, Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucu Güneş ışınlarının bir süre Dünyaya ulaşamayacak. Bu süre içerisinde Dünya kısa bir süreliğine karanlığa gömülecek. Bu meydana gelen olaya güneş tutulması denir. En son 3 yıl önce görülen güneş tutulması 8 Nisan Pazartesi (Bugün) gerçekleşecek. 

İlgili İçerik: Güneş Tutulması Burçlara Etkileri! 8 Nisan’da Ne Olacak? Güneş Tutulması Hangi Burcu Nasıl Etkileyecek?

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE’DE NEREDEN İZLENEBİLECEK?

Tam güneş tutulması Meksika, ABD ve Kanada'nın üzerinden geçecek. Sadece bu üç ülkede gerçekleşecek olan güneş tutulması sonucu güneşin önü kapanacak. Grönland, Portekiz ve İzlanda'nın da aralarında bulunduğu 43 ülke bu manzarayı kısmi güneş tutulması olarak izleyebilecekken Türkiye'de ise güneş tutulması görülemeyecek.  

TÜRKİYE GÜNEŞ TUTULMASINI NEREDEN İZLEYEBİLİR?

Güneş tutulması Türkiye saati ile 18.42'de başlayacak, tam tutulma 21.17'de meydana gelecek, 23.52'de ise sona erecek. Tutulmayı izlemek isteyen vatandaşlar ise NASA, NASA+'da birkaç saatlik canlı yayın sunacak. Aynı zamanda birçok haber ajansının web sitesinde de güneş tutulmasını canlı olarak yayınlayacak. 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP