Bembeyaz kumsalları ve turkuaz suları ile Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, Kurban Bayramı'nda ziyaretçilerini bekliyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, bu bayramda da doğa severleri ve tatilcileri cezbedecek.

GÖLDE HERŞEY HAZIR 

Gölde güvenlik, tesis ve çevre temizliği konusunda tüm önlemler alındı. Beyaz Adalar'a araç girişi yasak. Ziyaretçiler, araçlarını otoparkta bıraktıktan sonra elektrikli ring araçlarıyla bu bölgeye ulaşabiliyor. Burada kameralar, güvenlik görevlileri ve jandarma 24 saat boyunca gözetim yapıyor. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için gölün doğasına uygun tesisler de inşa edildi.

YÜZMEK SADECE HALK PLAJI'NDA

Salda Gölü'ne gelenler, bembeyaz kumsalların ve turkuaz suların tadını çıkarabiliyor. Ancak göle Halk Plajı dışında girmek yasak. Cankurtaran ekipleri de gün boyu sahil şeridini takip ederek herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale etmeye hazır.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI 

Burdur Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Zeren, Salda Gölü'nün gelecek nesillere de aktarılabilmesi için ziyaretçilerin çevreye duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Zeren, "Gölümüzü korumak ve gelecek nesillere aktarmak için gayret ediyoruz. Bizim için değerli olan bir yer. Bu nedenle gelecek vatandaşlarımızın da kirletmeden buradan ayrılmalarını temenni ediyoruz" diyor. Zeren, Salda Gölü'ne gelen vatandaşların güvenli bir şekilde burada vakit geçirmeleri için gerekli tüm önlemlerin alındığını da belirtiyor. İl Özel İdaresi'nin bölgede çöp toplama çalışmalarını düzenli olarak sürdürdüğünü ve cankurtaranların da boğulma olaylarının önlenmesi için görev yaptığını kaydetti. 

Kaynak: İHA