Bursa’da bir firma tarafından geliştirilen pamuk çeşidi Amerika’da koruma altını alındı. 

O PAMUK ÇEŞİDİ KORUMA ALTINA ALINDI

Bursa’da faaliyet gösteren bir firma tarafından geliştirilen pamuk türü Amerika’da koruma altına alındı. ABD’de GDO’suz pazarda satışına başlanan, üstün lif kalite değerlerine ve yüksek verim potansiyeline sahip olan pamuk çeşidinin Haziran 2024 itibariyle ıslahçı hakları artık koruma altında.

TÜM OLUMSUZLUKLARA DAYANIKLI

Türkiye’de geliştirilen pamuk türü aklınıza gelebilecek tüm olumsuzluklara karşı dirençli. Adaptasyon kabiliyeti, hastalık dayanımı, kuraklık gibi stres faktörlerine toleransı ile iyi performans gösteren pamuk türü, hasatta gösterdiği yüksek verim ve üstün lif kalite değerleriyle üreticilerin beğenisini kazandı. 

FİRMA YETKİLİSİNDEN BİLGİLENDİRME

Amerika’da koruma altına alınan pamuk çeşidini geliştiren firmanın yetkililerinden Hamdi Çiftçiler, “2008 yılında başladığımız pamuk Ar-Ge çalışmalarımız çok iyi sonuçlar vermeye başladı. TAGEM iş birliği ile geliştirdiğimiz pamuk çeşitlerimiz Türkiye pazarındaki başarısının ardından, Amerika ve AB ülkelerinde de beğeni kazandı. Pamuk ıslah çalışmalarımız kapsamında geliştirdiğimiz yeni çeşidimizin 2 yıldır Amerika’da GDO’suz pazarda satışını gerçekleştiriyoruz. Ürünümüz Amerikalı pamuk üreticilerinin beğenisini kazandı. Bu süreçte firma olarak biz de ıslahçı haklarının korunması için gerekli çalışmalarımızı tamamladık ve yeni çeşidimiz Amerika’da koruma altına alındı” diye konuştu. 
 

Kaynak: İHA