Türk Hava Yolları’nın, kısa adı UID olan Uluslararası Demokratlar Birliği’nin üyelerine indirimli bilet satış anlaşmasına tepki her kesimden tepki yükseldi. AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen UID, üyelerine gönderdiği bilgilendirmede, "Daha önce duyurduğumuz gibi, UID ile Türk Hava Yolları (THY) sözleşmesi imzalanmış olup 01.05.2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir" ifadelerine yer verdi.

"BÖYLE BİR EŞİTSİZLİK KABUL EDİLEMEZ"

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı ve Baden-Württemberg Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, sosyal medya hesabında yapılan sözleşmeyi eleştirerek, "Böyle bir eşitsizlik kabul edilemez" dedi. Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Sofuoğlu, sosyal medya hesabından yapılan indirimli çağrıyı da yayınlayarak şunları yazdı: "Böyle bir eşitsizlik kabul edilemez. Almanya’dan yıllardır ülkesine her alanda hizmet eden insanlar arasında ayrımcılık yapıp, sadece dernek üyelerine getirilen avantaj kabul edilemez. Zaten bilet paralarının pahalı olması nedeni ile tatile dahi gitmekte zorlanan insanlara genelde kolaylıklar getirilmesi gerekirken, bir grubun imtiyazlı hale getiriliyor olması tam anlamı ile ayrımcılıktır! Böyle bir imtiyaz, adı ne olursa olsun, derneklere değil, TÜM HALKIMIZA ödenebilir bilet fiyatları sunulmalıdır."

"İŞBİRLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK"

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), sessizliğini bozarak "Yanlış ithamları düzeltmek istiyoruz" ibaresi ile taraflarına yönelik iddialara yanıt verdi. Benzer anlaşmaların devam edeceğinin bilgisini veren açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) olarak, Türk Hava Yolları (THY) ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği hakkında bilgilendirmek ve yanlış ithamları düzeltmek istiyoruz.

UID, dünya genelinde üyeleri bulunan bir sivil toplum kuruluşu olup, amacı yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik alanda desteklenmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda, tüm vatandaşlarımızın menfaatine olacak ısrarlı ve yoğun çalışmalarımız kamuoyunca takdir edilmelidir.

Öte yandan, THY’nin Turkish Airlines Corporate Club programı çerçevesinde şirket, dernek gibi kurumlara sunduğu avantajlar, dünya genelinde birçok kurumsal müşteriye sağlanan standart uygulamalar olup, herhangi bir kuruma özel istisnai bağlamda değerlendirilmemelidir.

Bilinmelidir ki, bu tür anlaşmalar yalnızca UID ile sınırlı olmayıp, binlerce firma, STK ve çeşitli organizasyonlar, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerle benzer anlaşmalar yapmaktadır.

Son günlerde sosyal medyada yer alan bazı eleştiriler, maalesef art niyetli olup, bu çalışmanın amacını çarptırma gayesi gütmektedir.

Her gelişmede bu planlı ve haksız ithamlar için fırsat kollayanların iddialarının tarafımızca hükmü yoktur.

UID olarak, tüm bu eleştirilere rağmen, üyelerimizin ve yurtdışındaki Türk toplumunun yararına olan çalışmalarımızı sürdürme kararlılığında olup, farklı sektörlerdeki birçok kurumla iş birliği yapmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Muhabir: DUYGU TEKİN