TourDom.ru sitesinde yayınlanan habere göre 1 Haziran günü öğleden sonra, çocuğu ve kedisi Marusya olan Moskovalı bir aile, UTair havayolunun UT 783 sefer sayılı uçağıyla Vnukovo Havalimanı'ndan Antalya'ya gitti. Hayvanın uçuşu için tüm hazırlıklar, sahiplerinin de desteği ile tüm kurallara uygun olarak tamamlandı. Ancak yolculuk sırasında kabinin havasız olması ve klimanın zayıf kalması nedeniyle Moskovalı aile, kedileri Marusya için tedirgin oldu. Moskovalı aile, paniğe kapılması gerekçesi ile kedi Marusya'yı çantasından çıkartmak istedi. 

"KİMSE KURTARMAMIZA YARDIM ETMEDİ"

Ancak uçuş görevlileri, diğer yolculardan gelebilecek olası şikayetler nedeniyle buna izin vermedi. Sonuç olarak evcil hayvan Antalya'ya canlı olarak ulaşamadı. Moskovalı aile durumu, "Kabindeki sıcaklık açıkça ihlal edildi. Yardım için ağladığımızda kimse onu kurtarmamıza yardım etmedi. Uçuş görevlileri çok sayıda talebe yanıt vermedi, umursamadılar" şeklinde özetledi. Ölen hayvan Türkiye'ye indikten sonra Antalya Havalimanı personeli tarafından götürüldü. Moskovalı aile ise havayoluna başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.

"OLUP BİTENİ KONTROL EDİYORUZ"

Yaşanan talih siz olay sonrası açıklama yayınlayan UTair, şunları kaydetti: "Utair Havayolları, UT 783 Moskova-Antalya sefer sayılı uçağındaki mevcut durumdan içtenlikle üzüntü duyuyor ve olup biteni kontrol ediyoruz. Havayolunun hizmetleri, uçuşun hayvan için stresli olduğunun bilincinde olarak hayvanların taşınmasına özel önem veriyor ve bunların taşınmasını kontrol etmek için tüm önlemleri alıyor. Utair, 2023 yılında uçak kabininde 15,7 bin hayvan taşıdı; 2024 yılının ilk çeyreğinde ise kabinde 3 bin evcil hayvan taşındı."

Kaynak: TourDom.ru