80 maddelik yeni torba yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Konut kredilerine uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisi istisnası tek konutla sınırlandırılıyor. Finansal sıkıntı yaşayan şirketlere tanınan borç yapılandırma imkanı için süre 2 yıl daha uzatılacak. Cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarı değerleme oranı ile güncellenecek.

30 Haziran 2024 sonrası için de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a süre uzatma yetkisi veriliyor. Öte yandan kur korumalı mevduatlarda gerileme devam ediyor. Kur korumalı mevduattan elde edilen gelirlere sağlanan kurumlar vergisi istisnası 30 Haziran 2024'e uzatılacak.

TİCARİ GEMİLERE KESİLECEK CEZALAR ARTIRILACAK

Türkiye'ye getirilmesi şartıyla gelir vergisi mükelleflerinin iştirak ettikleri yabancı kurumlardan elde ettikleri kar paylarının yarısı gelir vergisinden istisna edilecek Yeni eşik tutarlar belirlenerek ticari gemilere kesilecek cezalar artırılacak. İhracat gelirlerinin binde 5'i olarak uygulanan götürü gider indirimi kaldırılacak.

Serbest piyasada döviz fiyatları 15 Nisan 2024 Serbest piyasada döviz fiyatları 15 Nisan 2024

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 17 Kasım haftasında KKM'de toplam büyüklük 70,9 milyar TL gerileme ile 2,7 trilyon TL seviyesine indi İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Forumu'nda bu hafta yaptığı konuşmada "Bugün gelinen noktada TL mevduat faizi yüzde 50'nin üzerinde. KKM'nin cazip olduğu dönem bitti. KKM'ye ihtiyaç olmadığını görüyorum. KKM'nin ortadan kalktığını göreceğiz" demişti.

Öte yandan döviz mevduatları da geriliyor. Pariteden arındırıldığında döviz mevduatları 17 Kasım haftasında 685 milyon dolar azaldı.

Kaynak: Karar