Karadut'un  bağırsak sağlığını iyileştirdiği, özellikle kabızlık sorunlarına karşı etkili olduğu söyleniyor. Antioksidan etkisiyle cildi birçok hasardan koruyan Karadut'un aynı zamanda kırışıklıkları da azalttığı belirtiliyor. Cilde canlı bir görünüm kazandıran ve günlük enerji ihtiyacınızı karşılayan Karadut, meyve olarak tüketilebildiği gibi pekmez ve öz olarak da kullanılabiliyor. 

KARADUT KOLESTROL DÜŞMANI 

Antalya’da Mayıs-Haziran aylarında dut ağaçlarının dallarında belirginleşmeye başlayan, olgunlaştıkça rengini alan, rengini aldıkça iştah kabartan, tezgahlarda da kısa bir süre yüzünü gösteren karadut meyvesi rengi ve tadıyla büyülüyor. Karadutun içinde A, B, C, E ve K vitaminleri ve sodyum, potasyum, niasin ve tiamin gibi yararlı mineraller ve maddeler bulunuyor. Tüm bu yararlı maddeler hatırı sayılır miktarda bulunduğu için de Karadut vücudumuza birçok fayda sağlayabiliyor. Özellikle içerdiği potasyum sayesinde kötü kolesterolle baş etmede en büyük ve en doğal yardımcılarımızdan olabileceği söylenen Karadut, mevsimi  yaklaşırken bol bol tüketmemiz gereken meyveler arasında başı çekiyor.

Karadut Özü Satışı

Kene vakalarında artış... Kene ısırırsa asla bunları yapmayın! Kene vakalarında artış... Kene ısırırsa asla bunları yapmayın!

KARADUT PEKMEZİ VE ŞURUBU YOĞUN TALEP GÖRÜYOR  

Gaziantep’in Nizip ilçesinde özenle hazırlanan Karadut pekmezi ve şurubuna yoğun ilgi olduğunu anlatan Fatma Kudeş, gelen siparişlere göre pekmez ve şurubun hazırlandığını ifade etti. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Karaalioğlu Parkı’nda Karadut pekmezi ile şurubunu vatandaşlara sunan Fatma Kudeş, “Daha önce kendi yiyeceğimiz kadar hazırladığımız Karadut pekmezi ve şurubunu daha sonra çevremizle paylaştık. Gelen yoğun talep karşısında hızla üretime geçtik ve ülke genelinden gelen siparişlere cevap vermeye başladık. Karadut pekmezi ve şurubu vücutta birçok rahatsızlığa iyi geliyor ve bünyeyi güçlendiriyor“ dedi. 

KARADUT'UN FAYDALARI NELERDİR?

Karadut hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Hastalıklarla daha iyi savaşmanıza yardımcı olur. Yaşlanmayı azaltır ve cildin güzelleşmesine yardımcı olur. Antioksidan içeriği sayesinde kanserin etkilerini azaltır. Kolesterole karşı çok etkilidir. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Besin değeri yüksek olan Karadut ve yan ürünleri düzenli olarak tüketilmesi gereken bir gıdadır. Karadut'u meyve olarak tüketebileceğiniz gibi özünü çıkararak da kullanabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendiren Karadut, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. 

KARADUT PEKMEZİ NASIL HAZIRLANIR?

Dalından toplanan Karadut yıkanır ve bir tencere içinde suyla beraber kaynatılır. Kaynama süresi hemen hemen 40 dakika olup, kısık ateşte işlem görür. Kaynatılan Karadut'lar daha sonra süzgeç yardımıyla farklı bir tencereye alınır, Süzgeç üzerine de ince ve temiz bir tülbent gerilir. Dutlar, tülbentle süzülür ve tencerede kalan dut suyu yeniden kaynamaya alınır. Bir süre sonra koyu bir kıvam alan dut suyunun üzerine, yarım limon suyu sıkılır ve tüm karışım soğumaya bırakılır.

Muhabir: BÜLENT ÖNER