Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Geleneksel 16’ncı Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri başladı. 

KOCAELİ’DE YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞİ ŞÖLENİ

Sekapark Güreşleri 21-22-23 Haziran tarihlerinde İzmit Atletizm Pisti’nde gerçekleştiriliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin marka değerini katkı koymak amacıyla başlatılan güreşler 2009 yılından itibaren her yıl yağlı güreş dünyasına katkı sunmuş bir güreşçinin anısı ya da onuruna düzenleniyor. 2023 yılında kurulan Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ne dahil olan Kocaeli Sekapark Yağlı Pehlivan Güreşleri tarihinde 9 farklı başpehlivan çıktı. 

SEKAPARK’IN KRALI ALİ GÜRBÜZ

Bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Sekapark Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde en çok başpehlivan olan isim er meydanlarının yaşayan efsanesi Ali Gürbüz oldu. Kocaeli Sekapar’ta 3 kez birincilik kürsüsüne çıkan mega star Gürbüz’ü takip eden isimse Recep Kara durumunda. 3 kez ile en fazla kazanan Ali Gürbüz, 4 kez ile en fazla kürsüye çıkanlarsa Ali Gürbüz ve Recep Kara olarak kayıtlara geçti. 

Fethiye’nin Başpehlivanı Ali Gürbüz Oldu

ALİ GÜRBÜZ LİGDE İLK SIRADA

Antalya Manavgat Belediyesi adına güreşen başpehlivan Ali Gürbüz, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’ne fırtına gibi başladı. Antalya Manavgat Güreşleri'nde 6, Gaziantep Şahinbey Güreşleri'ndeyse 14 puan toplayan Gürbüz, toplamda 20 puana ulaşarak 43 başpehlivanın yer aldığı ligin ilk sırasına yerleşti.

Ali Gürbüz Kimdir 6

ORHAN OKULU ŞAMPİYONLUK SEVİNCİ YAŞADI

CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi 2023 sezonunda ligi ilk sırada tamamlayan pehlivan Antalya Kumlucalı  olan Orhan Okulu olmuştu. 71 puan toplayarak ilk kez düzenlenen ligi birinci sırada bitiren Orhan Okulu yağlı güreş tarihlerine ismini yazdırmış, dualı çayırların yaşayan efsanesi Ali Gürbüz ise 62 puanla ikinci sırada ligi noktalamıştı.

YAĞLI GÜREŞ LİGİ’NDE ‘ANTALYA’ BAŞARISI

43 başpehlivanın mücadele ettiği Yağlı Pehlivan Güreş Ligi’nde 16 Antalyalı başpehlivan bulunuyor. Antalya’nın ardından 13 başpehlivan ile Kocaeli geliyor. Er meydanına başpehlivan gönderen diğer illerse Ankara, Balıkesir, İstanbul, Bursa, Sakarya, Çorum, Samsun ve Manisa şeklinde sıralanıyor.


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU