Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan başkanlık seçimlerinin 23'üncü turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı.

29 Mayıs Karayollarında son durum ne? Isparta-Antalya istikametine dikkat! 29 Mayıs Karayollarında son durum ne? Isparta-Antalya istikametine dikkat!

SEÇİM DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLEMİYOR

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart itibarıyla doldu.  Bu kapsamda, Yargıtay üyeleri, Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için 25 Mart Pazartesi sandık başına gitti. Seçimin ilk 22 turunda hiçbir adayın, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması nedeniyle bugün 23. tur oylaması yapıldı. Başkanlık seçimlerinin 23'üncü turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı. 

OYLAMA YARINA KALDI

Oylama sonucu Mehmet Akarca 90, 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 107, 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 124 oy aldı. Seçime katılım 329 olarak kayıtlara geçerken, 8 oy geçersiz sayıldı. Salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle seçime yarın 24'üncü tur oylamayla devam edilecek.  Seçimlerde üye tam sayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

Kaynak: AA