2023-2024 eğitim öğretim dönemi yaklaşırken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) okul güvenliği konusunda attığı adımlar dikkat çekiyor. MEB, yarın başlayacak yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında, illere okul güvenlik tedbirlerine ilişkin bir yazı gönderdi. Genelgede, MEB ile İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen "Eğitim ve Güvenlik Projesi" ile ilgili protokoller ve ilgili genelgelerin hatırlatıldığı belirtildi.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLARDA YENİ DÜZENLEME

Okula giriş ve çıkış saatlerinde trafiğin kolluk kuvvetleri ile koordineli şekilde kontrol altına alınması planlanıyor. Bu kapsamda, "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü Uygulama Kılavuzu" kapsamında, il yürütme kurulu toplantı tutanaklarının en geç 27 Eylül mesai bitimine kadar bakanlığa iletilmesi gerekiyor.

ZİYARETÇİ VE VELİ KAYITLARI

Yeni eğitim yılıyla birlikte, okullara gelen veli ve ziyaretçiler artık kayıt altına alınacak. Görüşme planlarına uygun şekilde tutulacak kayıtlar, belirlenen sürelerle sınırlı olacak ve gerekli kontroller sağlanacak. Okul çevresinde öğrencilere yönelik tehlike oluşturabilecek zararlı madde satışı, tehlikeli alanlar ve metruk binalarla ilgili tedbirlerin alınması için gerekli kurumlar ile işbirliği yapılacak.

OYUN VE SPOR ALANLARI GÜVENLİĞİ

Okul bahçeleri ve oyun alanları da güvenlik tedbirlerinden nasibini alacak. Her türlü oyun, spor araç ve gereçleri kontrol edilerek tehlike arz etmeyecek şekilde gerekli önlemler alınacak.

SİBER GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Siber güvenlik konusunda da okullarda koruyucu ve önleyici tedbirler alınacak. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda bilgilendirilecek, alınan önlemler kapsamında olası siber saldırıların önüne geçilmesi hedefleniyor.