Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları ATASEM, Antalyalılar tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bu kurslardan birisini de eğitmenliğini, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Anadal Heykel Bölümü, Yan dal, İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümünden mezun Yasemin Erzinlioğlu’nun yaptığı “Heykel Modelleme” kursu oluşturuyor.

ÖĞRENCİ HEYKELLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

2023-2024 eğitim yılında 18 öğrencinin yaptığı heykeller, Cam Piramit’te düzenlenen Atatürk Sanat ve Meslek Kursları (ATASEM) 17. yıl sergisinde görücüye çıktı. Hayatlarında ilk defa heykel yapabilmenin mutluluğunu deneyimleyen kursiyerler, “Hiç aklımıza heykel yapabileceğimiz gelmemişti. Öğretmenimiz o kadar güzel anlattı ve ilgilendi her birimizle önce teorik olarak çizdiğimiz heykelleri, üç boyutlu olarak karşımızda görünce kendimiz bile yaptığımız işe şaşırdık. Öğretmenimize, Büyükşehir Belediyesine bize bu fırsatı sundukları için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. 

"İLK ADIM ÇAMURDAN OLUŞUYOR"

Heykel Sanatçısı Eğitmen Yasemin Erzinlioğlu ise heykel kursunda yaptırdığı çalışmaları gururla sergilediğini, öğrencilerinin her yaş grubundan, çeşitli mesleklerden oluştuğunu belirtti. Geniş bir yelpazede kişilerin heykele çok ilgi göstermelerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Erzinlioğlu, “2 dönem boyunca kurstaki yapılan çalışmaları önce teorik olarak biraz sanat tarihi, desen, anatomi üzerinde duruyoruz çeşitli sanat akımlarını inceleyip, heykel yapımına geçiyoruz. Önce ufak masklar ardından rölyef, büst ya da tors dediğimiz üst beden çalışmasıyla heykel yapmaya başlıyoruz. Önce çamurla şekillendirip kalıp alıyoruz, ardından bu negatif kalıplardan pozitif olarak heykelin kendisini elde ediyoruz. Biraz süreç uzun ve meşakkatli ama öğrencilerim çok severek ve şevkle yaptılar. Bu da beni çok mutlu etti” dedi.


 

Muhabir: DUYGU TEKİN