Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, son günlerde özellikle bazı bankalarda odaklaşan, internet bankacılığı dolandırıcılığının arttığına dikkat çekti. TÜKONFED'in yaptığı "uyarı" nitelikli açıklamaların, mağdur başvuruları ve bilgi birikimi, deneyimlerin sonucu ile ortaya çıktığını belirten Ölmez, finansal tüketicilerin dolandırılmaması ve yasamızda "ağır kusur" olarak sayılan eylemleri yapmaması için, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

"AĞIR KUSURLU SAYILMAYIN"

Dolandırıcılığın, tescilsiz inovasyonu en fazla olan ve gereksinmeler ile zaafları kullananların iştigal alanı olduğunu kaydeden Ölmez, dolandırılmamak için, Finansal Tüketicilerin yapması ve özen göstermesi gereken hususları gündemine taşıdı. 5464 Sayılı Yasanın 16. Maddesi ve Bankacılık, Kredi Kartı sözleşmelerinde banka kartları ve şifrelerinin özenle korunması, bilgilerinin saklanması hususunda kart sahiplerine görev ve sorumluluk yüklendiğini dile getiren Ölmez, "Aksine davranış; Yargımız tarafından ağır kusur olarak kabul edilmekte, maalesef tüm zarar, faizi ile birlikte, finansal tüketiciye yüklenmektedir. Ağır kusurlu sayılmamamız için öneriler; İnternet veya Cep (Mobil) Bankacılığı  kullanıyorsak; Cep telefonumuzda ve bilgisayarlarımızda etkin bir virüs programı mutlaka olmalıdır. (Bazı Bankalar Ücretsiz virüs programı vermektedir) Tüm bankalar, uygulamalardan karşılaştıkları, dolandırıcılık olaylarına karşı, müşterilerini, e-posta ve kısa mesajla ve bankamatiklerdeki açıklamalar ile bilgilendirmekte, alınması gereken önlemleri de söylemektedir.  Bu bilgilere göre eksik uygulamamız varsa; tamamlamamız gerekmektedir. Kartlarımızı ve eğer unuturuz diye şifreyi bir kenara yazdıysak çok iyi muhafaza etmeliyiz (Kartlarla şifreyi yazdığımız kağıdı, aynı yerde saklamamalıyız.)" dedi.

Hüseyi̇n Ölmez Kapak Fotosu Yeni̇

"TROJAN FAKTÖRÜNE DİKKAT"

Şifre tercihlerinde dikkat edilmesi gereken püf noktalarını ele alan Ölmez, "Kolayca ulaşılabilecek şifre belirlememeliyiz. Kendinizin bile, düşünemediğiniz bir şifre bulmalısınız . Örneğin, iliniz, ilçeniz veya Sizinle ilintili bir kavramı şifre olarak saptamamalısınız. İnternet üzerinden yapacağınız hiçbir alışverişte kart şifresi istenmediğini bilmeliyiz, istenirse vermemeliyiz. İnternet bankacılığı hesabı şifrenizi de bankanın istemeyeceğini bilerek, kimseye vermeyiniz. İnternet bankacılığı yaptığınız, bilgisayar veya diğer mobil araçlarınıza, e-posta yolu ile sosyal medya hesaplarınıza doğrudan mesaj olarak hatta bazı kurumların adıyla da gelen linkler ve genellikle “Zip”  ( Sıkıştırılmış dosya ) ekleri kesinlikle açmayınız. Bu şekilde gelen postalarda verilen linkleri de kesinlikle açmayınız. Bunlar genellikle trojan denilen virüs olup, Trojan ile cep telefonunuzu veya bilgisayarınızı hackleyip, ele geçirmekte tüm bankacılık uygulamasına geçtiğinizde bilgilerinizi dolandırıcılara aktarmaktadır. Bu şekilde yapılan ve halen sosyal medyada tartışılan dolandırıcılık işlemleri, genellikle cep telefonu veya bilgisayarda yapılacak işlemlerin görülmemesi için, gece saatlerinde yapılmaktadır. Bu nedenle yatarken cep telefonlarınızı kapatın veya en azından internet bağlantılarını kapatın" diye konuştu.

"BAŞKA ÖDEME EMRİNE AKTARIM VAR"

Tüketicilerin pandemi döneminden itibaren ağırlıklı olarak tercih ettiği "online alışveriş" sistemini açıklarına da açıklamalarında yer veren Ölmez, "İnternet alışverişlerinizde mümkünse kapıda ödeme yöntemini seçmelisiniz. İnternet alışverişlerinizde, kredi kartınıza bağlı, Sanal Kart çıkararak onu kullanınız,  bu kartın limitini alışverişinizden hemen sonra sıfırlamalısınız, ( Bazı bankalar limiti zamana bağlı açmakta ve zaman dolduğunda kapatmaktadır.) Sanal kartınızın dışındaki kartlarınız internet alışverişine kapatınız. Tehlikeli yöntemlerden biri ; mail order uygulaması genellikle  taksitli ödeme sistemidir. Bu sistemde, kart bilgileriniz ve ödeme taahhüdünüz bir belgeye yazılmakta (Bazen kart fotoğrafı da istenmektedir)  ıslak imzanız alınmaktadır, Dolandırıcıların kullandığı teknoloji ile bu bilgileri, bir başka ödeme emrine aktarmaları çok zor değildir. Bankanızdan mutlaka; mevduat hesabı ve kredi kartlarında yapılan işlemleri e-posta ve kısa mesajla bildirmesini isteyiniz. İnternet Bankacılığı yaparken mutlaka; bankanın web adresini kendiniz yazın, sosyal medyada görülen pek çok yanıltıcı banka reklamlarındaki linkleri tıklamayınız. (Bu linkler trojan içermektedir.) İnternet Bankacılığı yaptığınız; bilgisayar, cep telefonu gibi cihazları onarıma vermeniz veya bir başkasına vermeniz  durumunda; internet bankacılığı hesabınız kapatın, telefon, bilgisayar ve tablet üzerindeki Banka kısa yollarını siliniz; yeni cihazınızda, ilk şifrenizi değiştiriniz" şeklinde konuştu.

"MUTLAKA SANAL KART KULLANIN"

Tüketicilerin günlük hayatta alışkanlık haline getirmesi gereken önemli ipuçlarını da sıralayan Ölmez, şunları kaydetti: "Mümkünse şifrelerinizi, Bankanın belirttiği zaman kadar değil daha kısa zamanda değiştiriniz. İş ilişkiniz olmayan; tanımadığınız kişilere Banka hesap numarası, IBAN numarası; müşteri numaranızı kesinlikle vermeyiniz. Hesaplarınızı, kredi kartınızı internet bankacılığı üzerinden günlük kontrol ediniz. Hesaplarınızı gereksinmeniz olmadığı zamanda, internet işlemlerine kapatın, gereksinmeniz olduğunda açın ve alışverişten sonra hemen tekrar kapatın. İnternet alışverişlerinizi, sanal kart ile yapın. Ay sonunda ekstrenizle, harcamalarınızı karşılaştırınız. İnternet bankacılığınızı; çok kişinin kullandığı veya başkasının bilgisayarı ve cep telefonu üzerinden yapmayınız, yapmak zorunda kalırsanız, sayfayı kapattıktan sonra; “geçmiş” kayıtlarını da mutlaka siliniz. Bankamatiklerde işlem yaparken; bankaların kullandığı kameraların dışında bir cihaz olup olmadığına, kartın giriş ve çıkışında zorlama olup olmadığına dikkat ediniz,  şüphe duyduğunuz konuda bankanızı uyarınız ve işlemi kesiniz. En önemlisi şifrenizi yazarken, başlarının çıplak göz veya kamerayla görmesini engelleyiniz. Banka kartları ve kişisel verilerimizi, yasada belirtildiği gibi korumalıyız."

 
 

Muhabir: DUYGU TEKİN