Tarihte birçok olaya kahramanlık etmiş zeytin, kahvaltı sofralarımızın da baş kahramanı! Kimisi yeşil sever kimisi siyah… Özellikle büyük ailelerde tenekeyle alınan bu zeytinleri bozulmadan korumak da emek ister. İşte, bir kaşık eklenince zeytinin bozulup küflenmesini engelleyen o yöntem…

Doğru saklanmadığında küflenen, yumuşayan veya bozulan zeytinler bu yöntem ile ilk halini asla kaybetmiyor. Zeytini ilk günkü hali gibi saklamak istiyorsanız, bu yöntem tam da size göre!

Zeytin Kuflenmesini Onle 6

Siyah Zeytine Bir Kaşık Bunu Ekleyin ve Aylarca Saklayın!

Siyah ve yeşil zeytinin ayrı muhafaza etme yöntemleri vardır. Öncelikle, zeytini ister tenekede ister poşetle alın, cam veya plastik saklama kabına yiyeceğiniz miktarda aktarın.

Siyah zeytinin bozulmaması sulu ve yağlı kalmasına bağlıdır. Bu nedenle yiyeceğiniz miktarda aktardığınız kaba bir kaşık kaya tuzu ve bir miktar zeytinyağı dökünüz. Bu sayede siyah zeytininizi aylarca saklayabilirsiniz!

Yeşil Zeytini Küflenmekten Nasıl Korursunuz?

Zeytin Kuflenmesini Onle 5

Yeşil zeytinin bozulmaması için salamura saklanması gerekir. Salamura; tuz, su ve bazen baharatlarla hazırlanan bir karışımdır. Yeşil zeytini yiyeceğiniz miktardaki kaba aktardıktan sonra üzerine tuzlu su eklemelisiniz.

Yeşil Zeytine Limon Sıkmadan Önce Tekrar Düşünün

Zeytin Kuflenmesini Onle 4

Antalya, boşanma oranlarında Türkiye kaçıncısı? Antalya, boşanma oranlarında Türkiye kaçıncısı?

Yeşil zeytinin birçok müptelası vardır. Özellikle ekşi sevenler yeşil zeytini bol limon ile tüketir. Fakat yeşil zeytini limonlarken dikkat!

Limon suyu zeytinlere tat katarken zeytinin bozulmaktan koruyacağına da inanılır. Fakat bunun göz ardı edilen bir noktası vardır. Limon suyunu tüm zeytinin üzerine dökmek yerine yiyeceğiniz miktarın üzerine dökmelisiniz. Çünkü uzun süre zeytinle duran limon suyu, zeytinin raf ömrünü kısaltacaktır.

Bozuk Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Zeytin Kuflenmesini Onle 3

Küf, mantar türlerinden biri olan zararlı organizmaları içerdiği için yanlışlıkla tüketilmesi ciddi sindirim sorunlarına yol açar. Özellikle siyah zeytinde yaşanan bu küfün fark edilmesi oldukça zordur.

İşte, siyah zeytinin bozulduğunu bu maddeler sayesinde anlayabilirsiniz…

  • Bozulmuş zeytin ekstra ekşi ve acı olur.
  • Zeytin, dolgun ve parlak bir görünüme sahip olmalıdır. Mat ve lekeli bir görünüme sahipse bozulmuş demektir.
  • Zeytinde ciddi yumuşama bozulduğunun göstergesidir.
  • Renk değişimi küflenme ve bozulmaya işarettir. Küflü zeytinlerde beyaz, yeşil ve siyah küfler oluşur.
  • Zeytinin bozulduğunu kokusundan rahatlıkla anlayabilirsiniz.
Editör: Gülce Çanka